Festiwal Kultury Żydowskiej w Danii

Od 2 do 10 czerwca odbywa się czwarty Festiwal Kultury Żydowskiej w Kopenhadze. W programie znalazły się wykłady, wydarzenia związane z muzyką, sztuką, kuchnią żydowską. Pierwszego dnia festiwalu miała też miejsce duńska prapremiera “Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Przed filmem, w spotkaniu z publicznością, wziął udział Piotr Kadlčík, przewodniczący ZGWŻ w RP.

Poprzednie edycje Festiwalu, jak zapewniają organizatorzy, odniosły ogromny sukces i cieszyły się dużą liczbą odwiedzających. “Festiwal Kultury Żydowskiej prezentuje unikalny obraz społeczności żydowskiej z bogactwem działań kulturalnych na najwyższym poziomie,” informują organizatorzy. “Ofertę, jaką prezentujemy, trudno znaleźć gdzie indziej. Festiwal stał się jednym z najlepszych festiwali kultury żydowskiej w Europie, mimo tego, że społeczność żydowska w Danii jest niewielka. Nasze przedsięwzięcie skierowane jest do każdego, kto interesuje się kulturą żydowską, ale również do tych, którzy mają niewielką wiedzę na ten temat.”

“Udało nam się stworzyć bardzo różnorodny program, w którym znalazły się nagradzane filmy, koncerty doskonałych muzyków – zarówno duńskich, jak i zagranicznych – reprezentujących różne gatunki, jak również wielu znamienitych mówców,” mówi Jacob Zylber, dyrektor Festiwalu. “Festiwal jest również świętem żydowskich organizacji i wolontariuszy aktywnie zaangażowanych w jego przygotowanie.”

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu była duńska prapremiera “Idy”, filmu, którego główną bohaterką jest Anna, nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.

W najbliższych dniach na Festiwalu odbędą się uroczystości związane ze świętem Szawuot, w tym piknik rodzinny. Będą też wykłady, spotkania z ciekawymi gośćmi, wycieczki po miejscach związanych z żydowską historią miasta, prezentacje i wystawy.

Szczegółowy program.

Na zdjęciu Piotr Kadlčík i Jacob Zylber