Festiwal Zbliżenia

Festiwal Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA III odsłona

10-13 września 2015 r.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Taube Philantropies, American Jewish Joint Distributtion Committee oraz Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku

Czwartek 10.09.2015

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
17:15 Otwarcie Festiwalu
17:30 Przemysław Gulda – Moi sąsiedzi nie żyją – promocja książki
19:00 Olek Mincer – Król przez jedną noc – monodram
20:30 Zagan Acoustic – Dźwięki krakowskiego Kazimierza – koncert muzyczny
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*17:00–20:00 Radosław Czerniawski – Moja Hamsa – warsztaty w drewnie

Piątek 11.09.2015

Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
16:30-18:00 Grażyna Baranowska – Szalom Asz, Humanista czy renegat? – wykład
18:30–20:30 Paweł Smoleński – Oczy zasypane piaskiem – promocja książki
Klub PLAMA GAK, ul. Pilotów 11
*19:00 Teatr Zielony Wiatrak – Do niezobaczenia się z panem – program muzyczno-kabaretowy
*21:00 Fundacja Szalom – Wyzna(nie) – spektakl
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*17:00-20:00 Radosław Czerniawski – Moja Hamsa – warsztaty w drewnie

Sobota 12.09.2015

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
12:15-13:45 Tomasz Krakowski – Historia Golema – wykład
*14:00–19:00 Sasza Kijek – Historia Komiksu Żydowskiego – warsztaty
Biblioteka Manhattan, Al. Grunwaldzka 82
14:00–15:00 Katarzyna Jerzak – Imperium rzeczywiste Waltera Benjamina: Berlin, Paryż, Marsylia, Ryga – wykład
15:15–17:15 Izolda Kiec – Ucieczka – czyli o życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki – wykład
Klub ŻAK, Al. Grunwaldzka 195/197
*Koncerty muzyczne, Sala Suwnicowa
18:00–19:00 PREMIERA – Maja Miro | Maria Ka + Maria Graczyk – Szpilki
19:30-20:30 Ignacy Wiśniewski Trio – Jazz Szirim
21:00–22:30 PREMIERA – Celina Muza & Susanne Folk Trio – W moich marzeniach bije burza
Klub Winda GAK, ul. Racławicka 17
*12:00-15:00 Radosław Czerniawski – Moja Hamsa – warsztaty w drewnie

Niedziela 13.09.2015

Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7
*10:30-12:00 i 12:00-13:30 Maria Ka – Spotkanie z piosenką żydowską – warsztaty
*12:00–13:30 Ewa Soroczyńska – Podstawy j. hebrajskiego – warsztaty
14:00–14:45 Jolanta Krawczykiewicz – Przybliżanie czy odpominanie kultury żydowskiej na przykładzie Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku oraz Marcowych Utrat
15:00–16:00 Aleksandra Twardowska – Tajemnice imion i nazwisk sefardyjskich – wykład
16:15-17:45 Marek Suchar – Jerozolimskie Nowe Miasto – miejsca i ludzie – wykład
18:00–19:15 Maria Ka – Wizerunki kobiet w filmach jidysz (złotej ery) kinematografii żydowskiej w Polsce – wykład
19:30–21:00 Projekcja filmu „Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka” oraz spotkanie z reżyserką filmu Mary Mirka Milo
14:00–22:00 Jakub Skrzypczak – wystawa prac
Villa Eva, ul. Stefana Batorego 28
*10:30-12:00 i 12:00-13:30 Hanna Kossowska – Robimy chałę – warsztaty z kuchni koszernej – sala konferencyjna
*Uwaga: ograniczona liczba miejsc. Zapisy od 01.09.2015 pod adresem zblizeniadsa@gmail.com

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.
Więcej informacji na www.zblizeniafestiwal.org