Odnowią cmentarz w Oławie

fot. „Jewish cemetery in Oława 193a” autorstwa Robert Niedźwiedzki – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Egon Primas, przewodniczący regionalnego oddziału Związku Wypędzonych w Turyngii, Hans Hoffmeister, konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Weimarze oraz Heinz Scholz, dawny mieszkaniec Oławy przyjechali do tego miasta w listopadzie, by rozmawiać z samorządowcami i gminą żydowską we Wrocławiu o renowacji cmentarza żydowskiego przy ul. Cichej.

– Nasi partnerzy z Niemiec przekazali pieniądze na dokumentację projektową renowacji cmentarza i wykonanie ogrodzenia – mówi, cytowany przez portal gazeta-olawa.pl, burmistrz Tomasz Frischmann. – Dokumentacja jest już gotowa i opłacona. Miasto jest liderem tego projektu. Jest pozwolenie na budowę i 50 tys. w tegorocznym budżecie miasta. Projekt zakładał też finansowy udział Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, ale okazało się, że nie dysponują środkami finansowymi. Podjąłem rozmowy i wspólnie ustaliliśmy, że napiszemy wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasz wydział napisał wniosek wraz z uzasadnieniem i analizą historyczną. Mam nadzieję, że uzyskamy poparcie w ministerstwie, zwłaszcza że pokazaliśmy, że staramy się o odnowę cmentarza wspólnie z Niemcami, którzy także czują się odpowiedzialni za kirkut.