Palestyńczycy chcą intifady

fot. http://www.pcpsr.org/en/node/623

Dwie trzecie Palestyńczyków chce odsunięcia Abbasa od władzy oraz popiera zbrojną intifadę i obecną falę przemocy wobec Izraelczyków. Spada również poparcie dla rozwiązania dwupaństwowego w tym regionie.

Sondaż wśród mieszkańców Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu przeprowadziło Palestyńskie Centrum Polityki i Badań Ankietowych mieszczące się w Ramallah. Wyniki podano w poniedziałek.

Zbrojna intifada cieszy się największym poparciem wśród Palestyńczyków w wieku 18-22 lata. Oni też najmniej chętnie popierają powstanie dwóch państw. Jednocześnie 70 procent wszystkich respondentów sprzeciwia się istnieniu jednego państwa, w którym Arabowie i Żydzi mieliby równe prawa.

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, największe szanse na wygraną miałby kandydat Hamasu.

66 procent uważa, że zbrojna intifada będzie służyć lepiej narodowym interesom palestyńskim niż negocjacje.

Mieszkańcy Gazy i Zachodniego Brzegu różnie postrzegają ostatnią falę przemocy. 67 procent mieszkańców Gazy zdaje sobie sprawę z tego, że większość zastrzelonych Palestyńczyków ugodziła lub próbowała ugodzić nożem Izraelczyków. 60 procent mieszkańców Zachodniego Brzegu nie widzi korelacji między tymi faktami.

51 procent Palestyńczyków uważa, że Izrael zamierza zniszczyć meczet Al-Aksa i Kopułę na Skale i zbudować tam żydowską świątynię. Tylko 11 procent jest zdania, że Izrael chce utrzymania status quo na Wzgórzu Świątynnym.

Margines błędu w przeprowadzonym badaniu wynosi 3 procent.