“Syn Szawła” zdobył Złoty Glob

Nagrodę Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny otrzymał na wczorajszej uroczystości węgierski film “Syn Szawła”.

Wyreżyserowany przez Laszlo Nemesa film przedstawia 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu w obozie. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

  • Film naprawdę wart uwagi, bo z warsztatowego i artystycznego punktu widzenia to wartościowa próba zmierzenia się ze światem i tragedią więźniów Sonderkommando Auschwitz, próba opowiedzenia o sednie ich osobistego dramatu w sposób bardzo dosłowny, ale też – ze względu na technikę filmową – bardzo intymny.
    Historia jest jednak fikcyjna i nie należy traktować ‘Syna Szawła’ jako historycznego opowiadania o Auschwitz. To opowieść dziejąca się w świecie Auschwitz i starająca się dotknąć atmosfery tego miejsca. Jedna scena jest wyjątkowo problematyczna. To, jak film pokazuje stosy spaleniskowe, niestety nijak się ma do naszej wiedzy i tego, co znamy z relacji świadków – podkreśla Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Złote Globy to nagroda filmowa przyznawana corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Beverly Hills.