Muzeum Polin przygotowuje polski “Walc z Baszirem”

fot. Magda Starowieyska / Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza wolontariuszy i szkoły do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która przypada 19 kwietnia (wtorek). Upamiętni ona 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

W ubiegłym roku do akcji „Żonkile” przyłączyło się ponad 800 osób w różnym wieku, z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. 19 kwietnia 2015 roku wolontariusze rozdali aż 50 tysięcy symbolicznych papierowych kwiatów. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci dzięki Markowi Edelmanowi, który co roku w rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych żółtych kwiatów. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu propagowanie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Kto może zostać wolontariuszem?

Poszukiwane są osoby, które ukończyły 14. rok życia, są zaangażowane, dobrze zorganizowane, odpowiedzialne, kreatywne, posiadają takie cechy, jak umiejętności komunikacyjne i pracy w grupie, są zainteresowane zagadnieniami dotyczącymi historii najnowszej (nie jest to warunek konieczny), znają język angielski lub inny język obcy (jest to dodatkowy atut).

Osoby, które wezmą udział w tegorocznej edycji, będą miały okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN, uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych i spotkaniach ze świadkami historii, a także poznać historię warszawskiego getta. Każdy otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w wolontariacie. W akcję już zaangażowało się wiele instytucji, m.in.: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, JCC Warszawa i Muzeum Warszawy.

Chętni muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.polin.pl/wolontariat i przesłać wraz ze zdjęciem do 29 lutego na adres mailowy wolontariusz@polin.pl, wpisując w tytule “Żonkile”.

Dla szkół – internetowa premiera filmu o powstaniu w getcie warszawskim

Muzeum POLIN przygotowuje też specjalny film o powstaniu w getcie warszawskim, w którym zostaną wykorzystane nieznane wcześniej w Polsce materiały archiwalne oraz animacja poklatkowa przygotowana przez polskich twórców. Film, którego premiera odbędzie się 19 kwietnia o 12:30 na stronie www.polin.pl oraz na stronach partnerów, ma stanowić cenne narzędzie edukacyjne dla nauczycieli. Będzie on udostępniony za darmo podobnie, jak lekcja historii przeprowadzona na żywo z przestrzeni wystawy stałej w 2014 roku, w której wzięło udział blisko 400 tysięcy uczniów z całej Polski.

Do filmu powstanie też specjalny pakiet materiałów dydaktycznych dla nauczycieli, który jest przygotowywany przez specjalistów z Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Nauczyciele otrzymają go na początku kwietnia.
Szkoły zainteresowane filmem i przeprowadzeniem lekcji na temat powstania w getcie warszawskim zapraszamy już dziś do rejestracji: http://s0.enewsletter.pl/n/422/survey/a145398838825d68a/

O filmie, czyli polski „Walc z Baszirem”

Film składa się z trzech spójnych części. Pierwsza przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kamila Veymont, animację przygotowuje Łukasz Rusinek. Chcemy opowiedzieć historię powstania w innowacyjny sposób – metodą animacji poklatkowej – mówi Zofia Biernacka z Muzeum POLIN. Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym, nie korzystając przy tym z materiałów filmowych zrobionych przez nazistów. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: „Walcu z Baszirem” i „Persepolis” – dodaje. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

Powstanie w getcie warszawskim

W 2016 roku obchodzimy 73. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW). W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz odebrał sobie życie wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie przestało istnieć.