“Droga była już usłana trupami…”

Zapraszamy 4 lutego o godz. 18 do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich na wykład poświęcony tematyce ewakuacji więźniów nazistowskich obozów.

W 1944 roku upadek Trzeciej Rzeszy wydawał się już tylko kwestią czasu. Ostatnie miesiące wojny to czas wyzwalania kolejnych regionów Polski, ale także czas ewakuacji Niemców, ich infrastruktury, zgromadzonych dóbr i więźniów obozów. Szczególnie dramatycznymi były marsze śmierci, między innymi masowa ewakuacja więźniów nazistowskiego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Trasa ewakuacji wiodła także przez Gliwice. Jeden z ewakuowanych, Romek Marber, napisał we wspomnieniach „W czasie gdy dotarliśmy do Gliwic droga była już usłana trupami. (…)”

Minęło już ponad 70 lat od tych wydarzeń. Co roku, w ostatnich dniach stycznia, do Gliwic przyjeżdżają delegacje ze świata i zapalają znicze na grobach tych, którzy zginęli w trakcie marszu. Pamiętajmy o tamtych wydarzeniach.

Wykład: dr Edyta Gawron, adiunkt w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi Ośrodek Studiów nad Historią i Kulturą Żydów Krakowskich UJ. Specjalizuje się w historii Żydów polskich w XX wieku, w szczególności krakowskich. Dr Gawron jest autorką wykładów i publikacji poświęconych wybranym aspektom historii Żydów polskich w XX wieku, a także kuratorką i współautorką wystaw historycznych, w tym wystawy stałej w Fabryce Oskara Schindlera w Krakowie „Kraków – czas okupacji (1939-1945)”. Od kilku lat pełni funkcję prezesa Zarządu Fundacji Galicia Jewish Heritage Institute (Żydowskie Muzeum Galicja), współpracuje także z instytucjami akademickimi i muzealnymi w Polsce i zagranicą.