Sukcesy niepełnosprawnych

Pascale Bercovitch; fot. by BASWIM - Own work, CC BY-SA 3.0

Osiągnęli sukces mimo niepełnosprawności i przeszkód, jakie stawiało przed nimi życie. Oto historie ich zmagań.

Pascale Bercovitch

Urodziła się w 1967 we Francji. Uprawiała lekkoatletykę. Pewnego dnia poślizgnęła się na stacji kolejowej i wpadła pod pociąg. Lekarze amputowali jej nogi do wysokości kolan. Przed wypadkiem Pascale chciała zrobić aliję. Pobyt w szpitalu jej przed tym nie powstrzymał.
W Izraelu została wolontariuszką IDF i zajęła się sportem. Wspinała się, surfowała i tańczyła na wózku. Została dziennikarką, pisarką, producentką filmową. Wzięła udział w igrzyskach olimpijskich – w wieku 40 lat wystartowała w Pekinie, później w Londynie. Teraz przygotowuje się do olimpiady w Rio.

Yehonatan Cohen

Gdy przychodził na świat, doszło do niedotlenienia. Porusza się na wózku i nie może ruszać rękami. Ma słaby wzrok i nie może samodzielnie czytać. To wszystko nie przeszkodziło mu w dążeniu do celu. Kiedy izraelskie wojsko odmówiło przyjęcia go do służby, postanowił walczyć o swoje. W końcu został przyjęty do oddziału edukacyjnego, jako wolontariusz. Okazało się, że ma duży talent jako mówca. Awansował na starszego funkcjonariusza w oddziale prasowym.

Marlee Matlin

Straciła słuch jako 18-miesięczne dziecko. W wieku 7 lat zaczęła grać w teatrze. Przed Bat Micwą nauczyła się hebrajskiego fonetycznie, by przeczytać fragment Tory. Gdy miała 21 lat została pierwszą głuchą osobą, która zdobyła Oscara jako najlepsza aktorka.

Noam Gershony

Podczas wojny w Libanie w 2006 jego helikopter rozbił się w wyniku zderzenia z inną maszyną. Drugi pilot zmarł, a Noam z trudem uszedł z życiem. Od tej pory musiał poruszać się na wózku. Zaczął grać w tenisa tak dobrze, że wziął udział w igrzyskach olimpijskich. W 2012 zdobył złoty medal w Londynie. “Nigdy nie sądziłem, że otrzymam szansę reprezentowania mojego kraju i że przyniosę mu taki zaszczyt” – powiedział po zwycięstwie.
Gdy nie trenuje, pomaga trudnej młodzieży i uczy matematyki.

Itzhak Perlman

To znakomity, światowej sławy muzyk, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Gdy miał cztery lata, zachorował na polio. Z tego powodu musi poruszać się na wózku. Gdy miał pięć lat, otrzymał swoje pierwsze skrzypce. Grał dla królowej Elżbiety, prezydenta Baracka Obamy i prezydenta Szymona Peresa.