“Wszystkie winy Izraela”

15 lutego będzie miała premierę książka Andrzeja Koraszewskiego “Wszystkie winy Izraela”.

Od autora:

Od wielu lat nosiłem się z zamiarem napisania książki, nie o Izraelu, a o stosunku świata do Izraela. Dlaczego ten maleńki kraj budzi tyle uwagi i tyle emocji, dlaczego „krytyka” Izraela tak doskonale wypiera krytykę łamania praw człowieka na świecie, dlaczego analiza tej „krytyki” pokazuje, jak często jest ona zwyczajną kontynuacją długiej tradycji antysemityzmu?

O tym stosunku świata do Izraela w ciągu ostatnich dziesięcioleci napisałem kilkaset artykułów, ta książka powstała jednak przypadkiem jako efekt śledzenia blogu Agnieszki Zagner Orient Express. Formuła listów pozwalała przedstawić te problemy w bardziej osobisty i bardziej przystępny sposób.

Andrzej Koraszewski

Publicysta, były dziennikarz i wicedyrektor Polskiej Sekcji BBC, publicysta paryskiej „Kultury”, działacz opozycyjny. Laureat nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.

Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, w 1971 roku wyemigrował do Szwecji, przez krótki okres czasu pracował na wydziale socjologii na uniwersytecie w Uppsali, zajmował się dziennikarstwem, pracował w Instytucie Historii Ekonomii w Lund. Na emigracji publikował w „Aneksie”, w „Kulturze” i w wielu innych czasopismach emigracyjnych, zajmował się pomocą dla opozycji w kraju. W 1986 roku przeniósł się do Londynu, gdzie pracował w BBC. Po przejściu na emeryturę w 1998 roku wrócił do Polski i osiadł w Dobrzyniu nad Wisłą.

Przez wiele lat był zastępcą redaktora naczelnego portalu „Racjonalista”. Obecnie prowadzi z żoną magazyn internetowy „Listy z naszego sadu” poświęcony nauce, problemom religii i sprawom międzynarodowym. Współpracuje z portalem „Studio Opinii”.

W 1992 r. ukazała się w PWN jego książka Wielki poker – o historii reform gospodarczych w rolnictwie.
W 1996 wydawnictwo Naukowe Scholar opublikowało W grzechu poczęci – wiara i seks we współczesnym świecie – książkę o stosunku Kościoła katolickiego do seksu i planowania rodziny.
I z wichru odezwał się Pan – zbiór opowiadań wydany przez Art Factory/Racjonalistę w 2007 r.
Ateusza portret własny – zbiór artykułów wydany przez Racjonalistę w 2010 r.

Więcej informacji tutaj.