“Pospolite żywoty martwych Polaków” w Białymstoku

Białostoccy studenci lalkarstwa zapraszają na swój spektakl dyplomowy “Pospolite żywoty martwych Polaków”, który jest inspirowany książką Marcina Kąckiego “Białystok. Biała siła czarna pamięć”. Premiera odbyła się 10 kwietnia.

Heinrich Schliemann, odkrywca Troi i grobu Agamemnona, powiedział, że można by w życiu nie robić nic przyjemniejszego, jak wygrzebywać relikty przeszłości. Wśród bohaterów sztuki “Pospolite żywoty martwych Polaków” są tacy, którzy pod tym stwierdzeniem podpisaliby się obiema rękami; są tacy, którzy nie grzebią, ale którym przeszłość towarzyszy na co dzień; są wreszcie i tacy, których przeszłość i sięganie w jej otchłań przeraża i paraliżuje.

A zatem jak to jest: Czy myślenie o przeszłości wzmacnia mnie czy osłabia? Jak przeszłość wpływa na moją teraźniejszość? Czy kształtuje moją przyszłość? Czy jest święta? Ile wiem o swoich przodkach? Czyje błędy powielam? Co wiem o Holokauście? Czy nie żyję w beztroskim przekonaniu, że to tylko historia? Czy potrafię sobie wyobrazić, że z kościołów robione są stajnie? Że połowa ludności zostaje zabita? Że w salach gimnastycznych składuje się trupy? Co czuję, wiedząc, że spaceruję po bruku, który pił krew? Czy czuję się patriotą? Czy gotów jestem zginąć za mój kraj? Czy gdybym był Żydem, byłbym zadowolony z tego, co Polacy zrobili z pozostałościami po mojej kulturze? Co chciałbym im powiedzieć, co zrobić? Czy potrafię rozmawiać z ludźmi o innych przekonaniach? Czy potrafimy być jeszcze wspólnotą, plemieniem, społeczeństwem, narodem? Czy potrafię prosić o wybaczenie w imieniu katów? Czy potrafię przebaczyć?

Spełnia się chińskie przekleństwo: żyjemy w ciekawych czasach, w podzielonym kraju. I choć ten spektakl narodził się z lęku przed tym, że dla kogoś mogłoby w Polsce zabraknąć miejsca – dla lewaków albo prawicowców, dla katolików albo Żydów, dla homo albo hetero – oraz że ciemne karty historii mogłyby się powtórzyć, to powstał on po to, byśmy spróbowali zacząć rozmawiać o życiu dla Polski, a nie o śmierci dla niej. Jedna z trzech części spektaklu jest odpowiedzią na książkę Marcina Kąckiego “Białystok. Biała siła, czarna pamięć.” To jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek, jakie kiedykolwiek napisano o Białymstoku. Reportaż Marcina Kąckiego oburza, zasmuca, wywołuje palące uczucie wstydu. Sporo w nim niewygodnych dla białostoczan treści.

Reportażysta pokazał bowiem Białystok jako ksenofobiczne miasto pozbawione pamięci, wypierające niewygodne fakty ze swojej historii, z folderową wielokulturowością, w którym rządzą polityczno-biznesowe elity. – Przedstawienie reżyseruje Marcin Wierzchowski, który wspólnie ze studentami tworzył scenariusz spektaklu podczas kilku miesięcy prób. Spektakl zostanie zaprezentowany kilkukrotnie – mówi Marta Rau, prodziekan białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej.

“Pospolite żywoty martwych Polaków”

Twórcy: Scenariusz: Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński i Zespół Aktorski Reżyseria: Marcin Wierzchowski Scenografia, kostiumy, projekcje: Mirek Kaczmarek Muzyka: Patryk Ołdziejewski & Friends Obsada: Olimpia Bogusz Rafał Iwański Jakub Klimaszewski Dawid Kobiela Daniel Lasecki Zuzanna Łuczak Helena Marczewska Urszula Mazur Rafał Pietrzak Małgorzata Rytel Agnieszka Turek Izabela Zachowicz

Terminy:
14.04.2016 – godz. 18.45
25.04.2016 – godz. 18.45
26.04.2016 – godz. 18.45
27.04.2016 – godz. 18.45
28.04.2016 – godz. 18.45
29.04.2016 – godz. 18.45

Bilety można rezerwować w godzinach 9:00 – 19:00 na Portierni AT WSL lub pod numerem telefonu: 85 743 54 53.