Ejli, ejli – rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Ejli, ejli – 73. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim – 19 kwietnia 2016 r.

Wśród setek tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego, jakim było w latach okupacji getto warszawskie, będące zarazem przedsionkiem i miejscem zagłady, przebywał wraz z żoną i trzema synami uciekinier z Łodzi, wybitny poeta i dramaturg piszący po hebrajsku i po żydowsku – Icchak Kacenelson. Przed wojną znany był szeroko wśród czytelników jako autor wierszy i sztuk scenicznych dla dzieci. Dziś, ponad siedemdziesiąt lat od tragicznej śmierci poety, pozostał w literaturze przede wszystkim jako autor „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”, wstrząsającego dokumentu, artystycznego świadectwa prawdy. Kacenelson przeszedł piekło warszawskiego getta, przeżył śmierć żony i swoich dwóch synów, zamordowanych w Treblince. Został wywieziony do obozu w Vittel we Francji, gdzie napisał „Pieśń…”, a następnie ukrył ją w trzech zakopanych butelkach.

Nie ma podobnego utworu w całej historii literatury. Skazany na śmierć, świadek męczeństwa swoich bliskich i swego narodu stworzył poemat bardzo osobisty – pojawiają się w nim autentyczne imiona i nazwiska przyjaciół poety. Jednocześnie jest to głos wszystkich pomordowanych, tych z warszawskiego getta, z Sobiboru, Treblinki, Oświęcimia, Bełżca oraz innych miejsc zagłady. Powstała wstrząsająca pieśń – dokument, pieśń – testament, pieśń – pożegnanie narodu. Na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona.

Spektaklem „Ejli, Ejli”, opartym na tekście Icchaka Kacenelsona, chcemy uczcić 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, składając hołd pamięci hitlerowskim ofiarom. Wstęp za zaproszeniem. Więcej informacji: bow@teatr-zydowski.art.pl.