“Antysemityzm coraz głośniejszy i silniejszy”

Minister Sprawiedliwości Izraela Ayelet Shaked; fot. https://www.facebook.com/MOTLorg/

“Świat przyglądał się dochodzeniu do władzy nazistów i nie może robić tego ponownie” – Samantha Power, wysłannik Stanów Zjednoczonych przy ONZ powiedziała podczas sympozjum w Krakowie, które odbyło się wczoraj, w przeddzień izraelskiego Dnia Pamięci o Zagładzie.

“Nie możemy pozwolić sobie na stanie z boku, gdy widzimy wczesne objawy ostrzegające przed masowymi zbrodniami” – podkreślała Power w wystąpieniu transmitowanym na wideo podczas uroczystości związanej z 80. rocznicą wprowadzenia ustaw norymberskich oraz 70. rocznicą procesów norymberskich. “Ludobójstwa nie powstają spontanicznie – osoby, które je planują systematycznie kładą podwaliny pod swoje zbrodnicze cele. To jest lekcja z ustaw rasowych przyjętych w Norymberdze w 1935, to jest lekcja z nocy kryształowej w 1938, oraz wielu innych kroków podjętych przez nazistów. Świat patrzył. My nie możemy pozwolić sobie na to samo”.

Izraelska minister sprawiedliwości Ayelet Shaked mówiła podczas sympozjum o europejskim antysemityzmie. “To niewygodna prawda, że antysemityzm nie zmniejszył się pod koniec wojny. Dziś również możemy doświadczyć antysemityzmu; takie poglądy wydają się coraz głośniejsze i silniejsze”.

Przypomniała też o sytuacji w brytyjskiej Partii Pracy, w której toczy się wewnętrzne dochodzenie w sprawie antysemickich wypowiedzi jej członków.

“Wzywam Jeremy’ego Corbyna, przewodniczącego Partii Pracy, by jednoznacznie potwierdził zaangażowanie partii w walkę z antysemityzmem. Pan Corbyn musi powiedzieć, że antysemickie komentarze nie mają uzasadnienia w debacie politycznej oraz że antysemickie poglądy powinny kończyć karierę danego polityka i dyskwalifikować go z jakichkolwiek przyszłych funkcji publicznych” – zaznaczyła Shaked. “A europejscy przywódcy powinni również wyciągnąć wnioski z brytyjskiej lekcji i potwierdzić, że antysemityzm jest nie do przyjęcia”.

Sympozjum odbyło się w Collegium Novum UJ. Wzięło w nim udział ok. 200 naukowców, prawników i przywódców politycznych z całego świata. Organizatorami środowego sympozjum w Krakowie byli: The March of the Living, Raoul Wallenberg Centre for Human Rights, Centrum Badań Holokaustu UJ, Katedra UNESCO ds. Edukacji o Holokauście UJ.