Arabka skazana za chęć dołączenia do ISIS

Ayman Kanjou jest matką pięciorga dzieci, absolwentką studiów doktoranckich z zakresu islamu na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Dziś została skazana przez sąd w Hajfie na 22 miesiące więzienia za to, że próbowała dołączyć do Państwa Islamskiego w Syrii. Planowała tam uczyć nowych rekrutów ideologii dżihadu.

Ayman Ahmed Mohamed Kanjou ma 44 lata. Jest nauczycielką w mieście Szfaram. Poza karą więzienia została również skazana na grzywnę w wysokości 30 tys. szekli.

Kobieta, przez Facebooka, skontaktowała się z przedstawicielami grupy terrorystycznej. W kwietniu 2015 pojechała do Turcji z zamiarem przekroczenia granicy z Syrią i dołączenia do dżihadystów. Podróż sfinansował jej ojciec. Mąż kobiety nie wiedział o jej planach i zgłosił jej zaginięcie policji.

Turecka policja aresztowała Kanjou podczas próby przekroczenia granicy z Syrią. Kobieta została odesłana do Izraela, gdzie aresztowaną ją na lotnisku. Wcześniej nie miała problemów z prawem.

Według szacunków izraelskich służb w ciągu ostatnich dwóch lat około 40 palestyńskich i izraelskich Arabów dołączyło do Państwa Islamskiego. Rok temu pięciu izraelskich Arabów, w tym dwóch nauczycieli, zostało skazanych za promowanie ideologii dżihadystów m.in. w szkołach.