Rabin skrytykowany za określenie gejów “dewiantami”

Fot. theodoranian, CC BY-SA 3.0

Rabin Yigal Levinstein został skrytykowany przez aktywistów, rabinów, byłych studentów oraz członków rządu za nieprzychylne wypowiedzi o społeczności LGBT oraz judaizmie reformowanym.

W ubiegłym tygodniu rabin Levinstein, który uczy w jesziwie na Zachodnim Brzegu, został sfilmowany kiedy mówił, że zgodnie z poprawnością polityczną “żołnierze są uczeni, by członków społeczności LGBT określać jako ‘dumnych’, ale ja nie śmiałbym ich tak nazwać… ‘dewianci’ – tak ich nazywam”.

W swojej mowie rabin określił też Żydów reformowanych jako odprysk chrześcijaństwa.

W poniedziałek ministrowie Gilad Erdan i Naftali Bennett skrytykowali słowa rabina. “Żydowskie prawo wskazuje, co jest zabronione, a co jest dozwolone” – powiedział Bennett. “Nie zostało stworzone, by dzielić ludzi i społeczności. To prawda, że w Torze są pewne zakazy. Jednakże nie odrzucamy z naszej społeczności tych, którzy się do nich nie stosują. To nie jest nasz sposób postępowania”.

“Szanujmy siebie nawzajem, każdą osobę, jej wybory, tożsamość, wiarę. Myślę, że taka jest właśnie rola rabinów. Taki jest judaizm, za którym podążam” – wyjaśnił Erdan, przypominając jednocześnie morderstwo 16-letniej Shiry Banki, do ktróego doszło rok temu podczas parady równości w Jerozolimie. Zabójcą był Yishai Schlissel, ultraortodoksyjny Żyd, którego skazano na dożywocie.

Rabin Benjamin Lau, którego kuzyn jest naczelnym rabinem Izraela, opublikował wideo na Facebooku, w którym zwraca się do Levinsteina: “Kto dał ci pozwolenie na obrażanie tych ludzi? W imię której Tory tak się zachowujesz?”