Film o Julii Brystygierowej

Kadr z filmu; fot. Jacek Drygała

Film “Zaćma” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego wejdzie na ekrany kin 21 października 2016 roku i powalczy o Złote Lwy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

“Zaćma” to oparta na faktach opowieść o Julii Brystygierowej, jednej z najsłynniejszych oprawczyń Urzędu Bezpieczeństwa PRL. Brystygierowa zwana była Krwawą Luną ze względu na sadystyczne metody przesłuchań i wymuszania zeznań. W postać zbrodniarki wcieliła się Maria Mamona, znana m.in. z poprzedniego filmu Ryszarda Bugajskiego “Układ zamknięty”.

Akcja filmu rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku w Warszawie i Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Julia Brystygierowa nie jest już funkcjonariuszką bezpieki, zaczyna odczuwać ogromną potrzebę trudnego spotkania z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim (Marek Kalita), robi wszystko, żeby do audiencji doszło.

Julia Brystygierowa ma początki tytułowej zaćmy, nieustannie jest też prześladowana przez wspomnienia i sny związane z jej przeszłością.

W filmie zobaczymy także Janusza Gajosa – w roli ociemniałego księdza, dawnej ofiary Brystygierowej, Małgorzatę Zajączkowską w roli zakonnicy oraz Bartosza Porczyka w roli więźnia z katowni Urzędu Bezpieczeństwa.

Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich