ŚDM: Pielgrzymi zwiedzają były niemiecki obóz Auschwitz

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pielgrzymi ŚDM od środy zwiedzają były niemiecki obóz Auschwitz. To miejsce zobaczy niemal 300 tys. spośród nich. „Jako katolicy i ludzie wiary, chcemy pamiętać, przez co przeszła tu ludzkość” – powiedziała Alina Castillo ze Stanów Zjednoczonych.

Młodzi katolicy zwiedzają zarówno były obóz Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Przechodzą specjalnie przygotowaną trasą. Ze względów na ich liczbę i wymogi ochrony konserwatorskiej, nie wchodzą do wnętrz historycznych budynków. Przechodzą obok wszystkich historycznych miejsc. Niektórzy starają się zajrzeć do środka bloków spoglądając przez szyby.

W środowe południe wzdłuż rampy w byłym Birkenau, na których Niemcy przeprowadzali selekcje skazując większość deportowanych tam Żydów na śmierć w komorach gazowych, szli m.in. młodzi katolicy z Lincoln w Nebrasce. Na ŚDM przyjechała ich niemal setka. Najbliższe dni spędzą w Legnicy.

„To wszystkie okropne rzeczy wydarzyły się tu naprawdę. Jestem tutaj i doświadczam tego. Idę tymi sami ścieżkami, którymi szły niewinne ofiary. Stąpam, gdzie oni umierali. (…) Czytałam dużo książek o Holokauście. (…) Wiem, że ci ludzie byli niewinni, a mimo wszystko zostali zgładzeni” – mówiła wyraźnie wzruszona Monica Womare.

Jej koleżanka Marissa DeWispelare podkreśliła, że o takim miejscu jak były niemiecki obóz można dużo czytać, ale dopóki się tam nie przyjedzie, nie da się zrozumieć skali zbrodni. „Gdy tu jesteś, to słyszysz śpiew ptaków, szum drzew, widzisz słońce i błękit nieba. Czy tak było wtedy, gdy oni szli na śmierć? Czy wtedy też było takie piękne błękitne niebo? Ciężko wyobrazić sobie ciemności, które wtedy towarzyszyły ludzkości. Warto mówić o tym, jak ludzie okazywali sobie życzliwość, będąc w obozie; o okruchach ludzkości, które gubiły się pod tym wielkim terrorem i ludobójstwem” – powiedziała.

Opiekun grupy z Nebraski Jeff Schinstock odwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz już po raz drugi w swym życiu. Jego zdaniem każdy powinien tu przyjść, aby zobaczyć do czego zdolna jest ludzkość, gdy odchodzi od Boga. „Tutaj ciężko się nawet modlić, gdy się widzi do czego ludzie byli zdolni” – mówił.

Alina Castillo z byłego obozu zabierze ze sobą do Stanów Zjednoczonych kamień. Stojąc przy pomniku ofiar obozu w byłym Birkenau, między ruinami dwóch największych komór gazowych, mocno ściskała go w dłoni. „Gdy na niego patrzę, myślą o tych, którzy tu cierpieli” – powiedziała.

„Jako katolicy i ludzie wiary, chcemy pamiętać, przez co przeszła tu ludzkość. Widząc wokół tyle zła warto pamiętać, że jest też dużo dobra na świecie. Powinniśmy mieć nadzieję!” – powiedziała Castillo.

Środa była pierwszym dniem, w którym pielgrzymi zwiedzali były niemiecki obóz. Do 28 lipca, a także od 1 do 3 sierpnia Muzeum Auschwitz będzie dostępne tylko dla nich. Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel poinformował, że ruch nie jest jeszcze duży. „Szczególne natężenie nastąpi w kolejnych dniach, bliżej ŚDM” – podkreślił.

Organizatorzy ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przyjmowali zapisy pielgrzymów na wizytę w byłym obozie, podali, że w szczycie każdego dnia Miejsce Pamięci odwiedzi ok. 30 tys. pielgrzymów dziennie.

Nad sprawnym przemieszczaniem się pielgrzymów czuwają wolontariusze. Wśród nich są druhowie ZHR z Opolszczyzny. „Rano grup było sporo. Pilnowaliśmy, aby wszystko sprawnie przebiegało. Pielgrzymi doskonale zdają sobie sprawę, w jakim miejscu się znaleźli. Są bardzo zdyscyplinowani” – powiedziała druhna Marta Dziedzic.

Ze względu na ilość pielgrzymów nie oprowadzają ich muzealni przewodnicy. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliża im przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Mogą też nabyć przygotowane dla nich publikacje o Auschwitz. To m.in. książki historyczne oraz wspomnieniowe w językach polskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim i niemieckim.

29 lipca były niemiecki obóz odwiedzi papież Franciszek. Jego wizyta rozpocznie się o g. 9.30 i potrwa do południa. Papież pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży – Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)

Źródło: www.pope2016.com