Olimpijski medal dla Izraela

Yarden Gerbi, izraelska judoczka, wywalczyła pierwszy od 2008 medal olimpijski dla swojego kraju. Jest drugą kobietą w historii Izraela, która stanęła na olimpijskim podium. Prezydent i premier już złożyli jej gratulacje.

„Dziś jesteś naszą bohaterką” – powiedzieli w rozmowie telefonicznej z Yarden Gerbi Benjamin Netnajahu i Reuven Rivlin. „Jesteśmy z ciebie dumni”.

Zawodniczka pokonała Japonkę Miku Tashiru w kategorii poniżej 63 kg, zdobywając tym samym brązowy medal. Wcześniej odpadła w walce o finał. Judoczka ma 27 lat i jest siódmą osobą z Izraela, która zdobyła medal olimpijski. Pierwszą kobietą, jaka zdobyła krążek dla tego kraju była również judoczka Yael Arad, która wywalczyła srebro w Barcelonie w 1992.

„Przyjechałam tu, żeby wygrać. Włożyłam w to całe serce i duszę, a wciąż nie mogę w to uwierzyć. Niech mnie ktoś obudzi, nie mogę w to uwierzyć” – powiedziała zawodniczka dziennikarzom. „Moje marzenie się spełniło. Mówi się, że Izraelczycy nie są w stanie odnieść sukcesu w sportach na światowym poziomie, ale to nieprawda. Poświęciłam temu moje życie. Opłacało się. Ktokolwiek mówi, że Izraelczycy nie mogą odnieść sukcesu, myli się”. Zaznaczyła również, że była niezwykle dumna, widząc izraelską flagę podczas wręczania medali.