“Śmierć lewakom” na izraelskiej fladze w Łopuchowie

Fot. uricovagerev / Twitter

Izraelskie Ministerstwo Edukacji w niedzielę zapowiedziało, że rozpocznie poszukiwanie studentów, którzy w lesie w Łopuchowie powiesili izraelską flagę z napisem po hebrajsku “Śmierć lewakom”.

Flaga została odkryta przez uczniów, którzy odwiedzili Łopuchowo w sierpniu. W tamtejszym lesie w 1941 Niemcy zamordowali mieszkańców Tykocina.

Akiva Azoulay, nauczyciel, który był w Łopuchowie z grupą, która znalazła flagę, mówi, że sprawa jest szokująca. “Nie wiem, co powiedzieć moim uczniom” – przyznał w izraelskim radiu. “Ta sprawa dotyka mnie bardzo, jako edukatora.” Zaznaczył też, że ten incydent był nietypowy i takie rzeczy nie zdarzają się podczas wyjazdów Izraelczyków do Polski.

Gil Faran, który zajmuje się organizacją wycieczek do Polski, napisał do Ministerstwa, że ten przypadek to “niezrozumienie sensu wycieczki i jej celu.” Domaga się śledztwa w tej sprawie i ukarania winnych izraelskich uczniów, którzy zamieścili flagę w Łopuchowie. Ministerstwo zapowiedziało podjęcie odpowiednich kroków.