Koncert kantorów i nagrody Fundacji Shalom

“To jest cud, którego podjęła się Gołda Tencer i za ten cud jej dziękuję” – powiedziała Anna Azari, ambasador Izraela, podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Warszawa Singera, które odbyło się w niedzielny wieczór w synagodze Nożyków. Podczas uroczystości przedstawiciele Fundacji Shalom wręczyli nagrody “Strażnikom Pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Zaproszeni gości wysłuchali też koncertu kantoralnego w wykonaniu Yaakova Lemmera, Benziona Millera, Tzudika Greenwalda z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Warszawskiej Opery Kameralnej.

– Chciałam wyrazić radość, że nasza stolica jest miejscem tego niezwykłego festiwalu. Przed wojną w Warszawie mieszkała największa na świecie społeczność żydowska – mówiła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Mam nadzieję, ze dzisiejszy koncert zachęci do udziału w innych wydarzeniach XIII Festiwalu Warszawa Singera.

Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, zapewnił, że w tych wydarzeniach weźmie udział. – Festiwal pokazuje, że kultura żydowska jest w Polsce żywa – podkreślił.

W tym roku Festiwal odbywa się po raz trzynasty. Trzynastka w tradycji żydowskiej jest liczbą szczęśliwą. Kiedy żydowski chłopiec skończy 13 lat, odbywa się jego bar micwa i od tej pory jest już dorosłą osobą. Festiwalowej bar micwy gratulował niedzielnego wieczoru Michael Schudrich. Świętowanie tej “dorosłości” festiwalu nie byłoby możliwe bez dyrektorów zaprzyjaźnionych teatrów – Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego – którzy użyczyli swoich scen na spektakle.

– Teatr to nasz dom – zapewnia Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom. – Zapuściliśmy korzenie na placu Grzybowskim.

Tego wieczoru wręczono również nagrodę “Strażnikom Pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Otrzymali ją: Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce, Stowarzyszenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. – Gołda, jesteś najlepszym przykładem strażnika historii – mówił Piotr Wiślicki. – Teatr żydowski to też nasz dom, bo mamy go w sercu.

– Gdy jest coś do zrobienia to on to robi. Nawet, gdyby wszystko musiał zrobić sam – tak o Wiślickim mówił Zygmunt Rolat, przewodniczący American Friends of the Shalom Foundation.

– Wytworzyła się między nami więź, którą staramy się pielęgnować – zapewnia Alicja Schnepf ze Stowarzyszenia Sprawiedliwych. – Teatr żydowski uczył tolerancji i przyjaźni.

Nagroda Fundacji Shalom, przyznawana osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do ocalenia pamięci, po raz pierwszy została wręczona w 2011 roku. Festiwal Warszawa Singera odbywa się od 27 sierpnia do 4 września.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!