Obama: Izrael nie może okupować i zasiedlać palestyńskiej ziemi

Prezydent USA podczas wtorkowego przemówienia na 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku zaznaczył, że Palestyńczycy muszą zaprzestać atakowania Izraelczyków i uznać istnienie tego kraju, a Izrael “nie może okupować i zasiedlać palestyńskiej ziemi”.

Obama, który po raz ostatni w swej kadencji przemawiał przed tak szerokim międzynarodowym gremium, podkreślił, że konflikty najlepiej rozwiązywać współpracując ze sobą. Za jedno ze swoich kluczowych osiągnięć Obama uznał negocjacje w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Amerykański prezydent przyznał, że nie będzie łatwo powstrzymać rozlew krwi na Bliskim Wschodzie. Jego zdaniem organizacje terrorystyczne, takie jak Państwo Islamskie, rozprzestrzeniają swoją ideologię w social mediach, podburzając odbiorców przeciwko “niewinnym muzułmanom i imigrantom”.

“Musimy odrzucić wszelkie formy fundamentalizmu, rasizmu i wiary w wyższość etniczną, która jest nie do pogodzenia z nowoczesnością” – powiedział Obama.

We wtorek Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon powiedział, że jedynym rozwiązaniem dla Izraela i Palestyńczyków jest utworzenie dwóch państw, bo jedno państwo nie spełni oczekiwań obu stron.