“Fantom bólu” Hanny Kral w przyszłym roku

Hanna Krall, fot. Krzysztof Dubiel, Wydawnictwo Literackie

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się “Fantom bólu” – zebrane w jednym tomie książki Hanny Krall, opowiadające o ludzkich losach, Zagładzie, historii i pamięci.

Będzie to pierwsza tego typu publikacja w dorobku Hanny Krall. W skład “Fantomu bólu” wejdą słynne teksty reporterki: “Zdążyć przed Panem Bogiem”, “Sublokatorka”, “Okna”, “Hipnoza”, “Taniec na cudzym weselu”, “Dowody na istnienie”, “Tam już nie ma żadnej rzeki”, “To ty jesteś Daniel”, “Wyjątkowo długa linia”, “Król kier znów na wylocie”, “Różowe strusie pióra” i “Biała Maria” – w zapowiadanym “Fantomie bólu” znajdzie się napisana specjalnie do tej edycji kolejna część “Białej Marii” zatytułowana “Podwójne życie Władysława Sokoła”.

Opublikowanie “Fantomu bólu” przez Wydawnictwo Literackie zbiegnie się z dwiema ważnymi rocznicami. 2017 rok to 40. rocznica publikacji “Zdążyć przed Panem Bogiem” – ten kanoniczny i przełomowy dla kariery pisarskiej Hanny Krall reportaż ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku nakładem właśnie Wydawnictwa Literackiego. Premiera “Fantomu bólu” nie będzie zatem pierwszym spotkaniem WL i wybitnej pisarki, ale ciągiem dalszym współpracy zapoczątkowanej kilkadziesiąt lat temu.

Ponadto w 2017 roku pisarka obchodzić będzie 45. rocznicę swojego debiutu książkowego – w 1972 roku ukazało się “Na wschód od Arbatu”.