Al-Dżazira krytykuje Dylana za popieranie Izraela

Bob Dylan, laureat tegorocznej literackiej Nagrody Nobla, został skrytykowany przez felietonistę Al-Dżaziry za tekst piosenki, w którym opisuje konflikt izraelsko-palestyński. “Taka postawa antywojennego aktywisty budzi poważne wątpliwości, co do jego zaangażowania na rzecz ludzkości i moralności” – uważa Ali Saad, francuski socjolog i krytyk mediów.

Utwór “Neighbourhood Bully” jest pochwałą dla Izraela otoczonego przez wrogie narody, których działania powodują ciągłe zagrożenie. Piosenka porównuje Izrael do człowieka, którego wrogowie niesłusznie twierdzą, że przebywa on na ich ziemi. Podkreśla też, że to Izraelczycy są liczebnie słabszą stroną na Bliskim Wschodzie.

“Jest krytykowany i skazywany za to, że żyje; Powinien położyć się i umrzeć” lub “Zrobił rajski ogród na piasku pustyni” to niektóre cytaty z piosenki Dylana. Artysta często był namawiany do przystąpienia do ruchu BDS, propagującego bojkot Izraela. Nigdy tego nie zrobił, co dla felietonisty Al-Dżaziry jest niezrozumiała wobec całej antywojennej działalności Dylana.