Kolejna rezolucja UNESCO w sprawie Jerozolimy

Komitet Dziedzictwa Światowego UNESCO przyjął w środę rezolucję, która nie uwzględnia żydowskiej historii Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Polska – zgodnie z informacjami izraelskich mediów – wstrzymała się od głosu.

Prawo do głosowania nad rezolucją miało 21 państw. 10 było za, dwa przeciw, osiem wstrzymało się od głosu. Przedstawiciel Jamajki nie przyszedł na głosowanie.

Rezolucja została przedłożona przez Liban i Tunezję w imieniu Jordanii i Palestyńczyków, których przedstawiciele nie zasiadają w komitecie. Jest ona podobna do tej, którą w tym miesiącu przyjęła już rada wykonawcza UNESCO. Wzgórze Świątynne określono tam jako Haram al-Sharif z meczetem Al-Aksa. W przeciwieństwie do poprzedniej rezolucji UNESCO, tym razem wspomniano o “żydowskim kontekście” w odniesieniu do Ściany Płaczu.

Kraje, które były uprawnione do głosowania: Finlandia, Polska, Portugalia, Chorwacja, Turcja, Azerbejdżan, Korea Południowa, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Kazachstan, Tunezja, Kuwejt, Liban, Peru, Kuba, Jamajka, Burkina Faso, Zimbabwe, Angola i Tanzania.