2 miliony zwiedzających Muzeum Auschwitz

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

2 miliony 53 tysiące osób z całego świata odwiedziło w 2016 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. To rekord w historii Miejsca Pamięci, które w tym roku obchodzić będzie 70. rocznicę utworzenia.

W pierwszej dziesiątce krajów, z których przyjeżdżają odwiedzający, znalazły się: Polska (424 tys.), Wielka Brytania (271 tys.), USA (215 tys.), Włochy (146 tys.), Hiszpania (115 tys.), Izrael (97 tys.), Niemcy (92 tys.), Francja (82 tys.), Czechy (60 tys.) oraz Szwecja (41 tys.).

– W dzisiejszym świecie – targanym przez konflikty, wzrost poczucia niepewności i wzmacnianie wydźwięku populizmów w dyskursie publicznym – konieczne jest ponowne wsłuchanie się w najczarniejsze ostrzeżenia przeszłości – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci. – Nie tak znowu dalekiej przeszłości, której bolesne skutki są nadal odczuwane przez świadków żyjących wśród nas, przez ich rodziny i kolejne pokolenia. W dobie tak szybkich zmian kulturowych i cywilizacyjnych musimy na nowo rozpoznać granice, poza którymi szaleństwo zorganizowanej nienawiści i zaślepienia może znowu umknąć jakiejkolwiek kontroli – dodał.

W tym celu przejście przez tereny poobozowe stanowi unikatowe doświadczenie edukacyjne. Aż 73 procent odwiedzających (niemal 1,5 miliona osób) zwiedziło Miejsce Pamięci z jednym z 286 edukatorów-przewodników Muzeum, którzy o historii Auschwitz opowiadają w prawie 20 językach.