Duda: Nigdy nie może być zgody na antysemityzm

Wizyta Pary Prezydenckiej w Jad Waszem - Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

Oficjalną część wizyty w Izraelu prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z prezydentem Reuwenem Riwlinem. Dziś także odwiedził Instytut Jad Waszem a wieczorem odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa.

– Polska przede wszystkim sprzyja z jednej strony Izraelowi, ale z drugiej strony także sprzyja cały czas, w bardzo silny sposób, procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie. Bardzo nam zależy na tym, aby w tym niezwykle ważnym miejscu świata, gdzie te relacje są bardzo często trudne, układały się jak najlepiej z poszanowaniem wzajemnym narodów, ale także z uwzględnieniem wzajemnych potrzeb, a więc poprzez rozmowę, dialog – powiedział Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Izraela.

Prezydent Riwlin przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który odwiedził jako prezydent Izraela. – Nasze spotkania z władzami polskimi zawsze były pełne treści i świadczyły o ścisłych kontaktach miedzy państwami i narodami, które trwały od tysięcy lat – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda udał się też na cmentarz na Wzgórzu Herzla gdzie złożył kwiaty na grobach Izraela Icchaka Rabina, Szymona Peresa oraz Teodora Herzla i Jonatana Netanjahu, brata izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, w towarzystwie m.in. byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa, zwiedzili Jad Waszem – Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Para Prezydencka podeszła do Drzewa Ireny Sendler, obejrzała ekspozycję stałą w Muzeum Historii Holokaustu oraz odwiedziła Salę Imion. Następnie, w Sali Pamięci, Prezydent RP złożył wieniec oraz rozpalił znicz pamięci.

– Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale także i wśród zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na nienawiść, zgody na antysemityzm. Nigdy nie może być przejścia obojętnie wobec tych wszystkich ideologii, które prowadzą do takiej nienawiści – powiedział Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia w Instytucie Jad Waszem.

– To wielka lekcja dla ludzkości, z której ludzkość, mam nadzieję, na zawsze wyciągnie wnioski – dodał prezydent.