Papież przestrzega przed populizmem

Fot. presidencia.gov.ar. Licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Papież Franciszek powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety El Pais, że nie będzie oceniał prezydentury Trumpa, bo amerykański przywódca nie wykonał jeszcze żadnych konkretnych ruchów politycznych. Jednocześnie przestrzegł przed rosnącą fascynacją populizmem w Europie.

„Myślę, że musimy poczekać i zobaczyć. Nie lubię oceniać ludzi zanim czegoś dokonają” – stwierdził papież. „Zobaczymy, jak on się zachowuje, co robi, a wtedy wyrobię sobie opinię.”

Franciszek ostrzegł też Europejczyków przed populizmem, ponieważ „nie powinno się powtarzać tych samych błędów, co w latach 30., kiedy ludzie zaczęli od zwrócenia się do ‚wybawców’, mających rozwiązać problemy gospodarcze i kryzys polityczny, a skończyli na wojnie.”

„Kryzysy powodują strach. Moim zdaniem najbardziej oczywistym przykładem europejskiego populizmu są Niemcy w 1933…” – powiedział papież. „Ludzie byli zanurzeni w kryzysie, szukali własnej tożsamości, dopóki nie pojawił się charyzmatyczny lider, który obiecał im zwrócić tożsamość. Wszyscy wiemy, jak to się skończyło.”