Tusk: Trump “zagrożeniem” dla Europy

Donald Tusk, fot. Mateusz Włodarczyk - Own work, CC BY-SA 3.0

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, umieścił długoletniego sojusznika – Stany Zjednoczone – w kategorii “zagrożeń” dla Europy, podkreślając, że prezydent Donald Trump wpływa na “bardzo nieprzewidywalną” przyszłość UE.

Tusk w liście do przywódców 27 państw europejskich wysłanym we wtorek w związku z piątkowym szczytem na Malcie, uznał administrację Trumpa za część zewnętrznego “zagrożenia” dla UE obok Chin, Rosji, radykalnego islamu, wojny i terroru.

“Coraz bardziej, ujmijmy to w ten sposób, asertywne Chiny, zwłaszcza na morzach; agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy i swoich sąsiadów; wojny, terror i anarchia na Bliskim Wschodzie i w Afryce, z radykalnym islamem odgrywającym główną rolę; a także niepokojące deklaracje nowej administracji USA sprawiają, że nasza przyszłość jest bardzo nieprzewidywalna” – napisał Tusk. “Nie możemy poddać się tym, którzy chcą osłabić czy zerwać więzi transatlantyckie, bez których globalny porządek i pokój nie jest w stanie przetrwać. Powinniśmy przypomnieć naszym amerykańskim przyjaciołom ich własne motto: United we stand, divided we fall“.