Będzie teatr żydowski w Krakowie?

Synagoga Poppera, fot. Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży będzie musiało opuścić zabytkową synagogę Poppera w Krakowie. Gmina żydowska chce wynająć pomieszczenia na działalność teatralną.

SCKM od kilkudziesięciu lat prowadzi działalność edukacyjną w synagodze. Centrum posiada budynki przy ul. Dietla i Wietora, ale rodzice uczniów i nauczyciele woleliby się nie przenosić. Z zajęć w synagodze korzysta obecnie około 500 osób.

– Prowadzimy tam m.in. zajęcia związane z propagowaniem historii i kultury Żydów. Odbywają się tam lekcje sekcji Promocji Historii i Kultury Żydów oraz warsztaty plastyczne, w tym malarskie, rękodzielnicze. Po wielu latach będziemy musieli się stamtąd wynieść. Pieniądz jest jednak silniejszy od innych wartości – mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską dyrektor placówki Ewa Różańska.

Synagoga należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. – Otrzymaliśmy ofertę stworzenia tam Teatru Żydowskiego albo księgarni. Na pewno nie zgodzę się, żeby otworzono tam kolejną restaurację czy pub. To, co powstanie w Synagodze, będzie placówką kulturalną, godną tego miejsca – wyjaśnia Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący zarządu krakowskiej GWŻ.

Gmina ceni zajęcia prowadzone przez SCKM, ale czynsz wynosi w tym przypadku jedynie 1800 zł miesięcznie. Teatr ma płacić 10 tys.