Co to jest muzyka żydowska? – wykład w muzeum Polin

Pozornie proste pytanie o to, czym jest muzyka żydowska, jest zwykle zadawane w określonym celu. Czasem jest to poszukiwanie poczucia jedności i wspólnej historii społeczności żydowskiej. Innym razem chęć określenia żydowskiego “wpływu” na kulturę popularną. Są też tacy, którzy definiują muzykę i muzyków “żydowskich”, by poddać ich krytyce i wykluczeniu.

Wykład w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin odbędzie się 23 lutego (czwartek), godz. 18, wstęp wolny.

Dlaczego, kiedy i w jakich okolicznościach pytanie o to, czym jest muzyka żydowska, pojawia się najczęściej? Co różne jej definicje wniosły do szerszych debat na temat tożsamości? Jakie znaczenie ma jej określenie w kontekście ruchu syjonistycznego, muzykologii i przemysłu rozrywkowego? Profesor Judah Cohen z Indiana University w Bloomington chciałby, aby jego wykład stał się początkiem szerokiej dyskusji na temat muzyki żydowskiej.

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Wykład towarzyszy wystawie czasowej “Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”.

Program GEOP finansuje pobyty badawcze dla doktorantów i postdoktorantów, seminaria, wykłady gościnne, konferencje oraz warsztaty. Program jest skierowany do naukowców w różnych stadiach kariery oraz przedstawicieli różnych dziedzin, w tym historii, nauk politycznych, literatury, historii sztuki, muzykologii, teatrologii, filozofii, religii, socjologii, antropologii i prawa.

Misją programu Global Education Outreach Program (GEOP) jest promowanie studiów nad historią i kulturą Żydów polskich na arenie międzynarodowej poprzez wspieranie badań i wymiany naukowej. Dzięki współpracy z ośrodkami akademickimi i badawczymi w Polsce, Europie, Ameryce Północnej, Izraelu, Rosji i Australii Muzeum POLIN jest prężnie rozwijającym się centrum debaty naukowej i wiedzy.

Program GEOP możliwy jest dzięki wsparciu Fundacji Taubego na rzecz Życia i Kultury Żydowskiej, The William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.