Szefowa biura AJC w Warszawie przyznaje się do kradzieży i rezygnuje ze stanowiska

Lotnisko Chopina w Warszawie, fot. Wistula - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Dyrektor warszawskiego biura American Jewish Committee, długoletnia ambasador Bułgarii w Stanach Zjednoczonych, Elena Poptodorova, została przyłapana na kradzieży kosmetyków na warszawskim lotnisku. Jak podaje policja, kobieta przyznała się do winy. Wczoraj zrezygnowała z funkcji kierowniczej w AJC, tłumacząc to “powodami osobistymi”.

– Odnotowaliśmy przypadek kradzieży dokonanej przez obywatelkę Bułgarii na terenie lotniska w Warszawie – informuje nasz portal asp. szt. Tomasz Oleszczuk z sekcji prasowej Komendy Stołecznej Policji. – Zdarzenie miało miejsce 24.02.2017 roku. W jednym ze sklepów wolnocłowych zostały skradzione kosmetyki o wartości ok. 1600 pln. Po ustaleniu danych personalnych domniemanej sprawczyni zdarzenia, została ona zatrzymana 27.02.2017r. ok. godz. 16.00, na terenie lotniska. Kobieta przyznała się do winy, oddała ukradzione przedmioty, oraz dobrowolnie poddała karze, po zakończeniu czynności została zwolniona.

Opisane zdarzenie potwierdziło w informacji przesłanej do naszego portalu MSZ Bułgarii, zaznaczając jednocześnie, że Poptodorova nie zwróciła się o pomoc do bułgarskiej ambasady.

Media podały, że Elena Poptodorova tłumaczyła zaistniałą sytuację jako nieporozumienie. Opakowanie kremu miała trzymać w ręku, kiedy zadzwoniła do niej chora matka. Odebrała telefon i zaczęła rozmowę, nie zauważając, że wyszła już poza obszar sklepu.

Poptodorova ma za sobą długoletnią karierę w polityce. Była osobistą tłumaczką Todora Żiwkowa, komunistycznego premiera Bułgarii. Ambasadorem swego kraju w Waszyngtonie była w latach 2002-2008 oraz 2010-2016. We wrześniu 2016 AJC ogłosiła, że Poptodorova obejmie stanowisko Shapiro-Silverberg American Jewish Committee Central Europe Office z siedzibą w Warszawie.

Biurem AJC w Warszawie będzie zarządzać Agnieszka Markiewicz.