Nagroda Unii Europejskiej dla programu Muzeum Polin

Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły wczoraj tegorocznych zwycięzców Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra, najwyższego wyróżnienia w zakresie dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony, badań, aktywnej działalności, edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego uhonorowano 29 laureatów z 18 państw. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazł się program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Składające się z niezależnych ekspertów jury przeanalizowało w sumie 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy.

Obywatele z całego świata mogą teraz głosować online na Nagrodę Publiczności (Public Choice Award). Głosujący mają szansę na wygranie wycieczki dla dwóch osób do Finlandii i udział w charakterze gościa specjalnego w ceremonii rozdania nagród, która odbędzie się 15 maja w historycznym mieście Turku. W trakcie ceremonii zostanie ogłoszonych siedmiu laureatów Grand Prix, którzy otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro oraz zwycięzca Nagrody Publiczności.

– Gratuluję wszystkim zwycięzcom. Ich osiągnięcia pokazują nam po raz kolejny skalę zaangażowania wielu Europejczyków w ochronę dziedzictwa kulturowego. Realizowane przez nich projekty świadczą o tym, jak wielkie jest znaczenie dziedzictwa kulturowego w naszym życiu i społeczeństwie. Szczególnie teraz, gdy Europa staje w obliczu wielu społecznych wyzwań, kultura odgrywa kluczową rolę w podnoszeniu świadomości naszej wspólnej historii i wartości oraz pielęgnowaniu tolerancji, wzajemnego zrozumienia i integracji społecznej. Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 będzie doskonałą okazją do tego, by skupić się na tym, co łączy nas, jako Europejczyków – naszej wspólnej historii, kulturze i dziedzictwie. Komisja Europejska będzie nadal wspierać tę nagrodę oraz inne projekty dotyczące dziedzictwa za pośrednictwem programu Kreatywna Europa – zapewnił Tibor Navracsics, Komisarz Unii Europejskiej ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu.

– Serdecznie gratuluję tegorocznym zwycięzcom i chylę czoła przed wszystkimi osobami, których niezwykły talent, pełne pasji zaangażowanie i wielka hojność sprawiły, że te nadzwyczajne osiągnięcia stały się możliwe. Tym samym dołączają one do elitarnej grupy około 450 niezwykłych osiągnięć nagrodzonych w ciągu ostatnich 15 lat przez Europa Nostra i Komisję Europejską. Wszyscy nasi zwycięzcy pokazują nam, że dziedzictwo jest kluczowym składnikiem trwałego rozwoju gospodarczego, spójności społecznej i silniej, zintegrowanej Europy. Przywódcy Unii Europejskiej powinni wykorzystać tę historyczną okazję, jaką jest Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018, aby docenić udział dziedzictwa kulturowego i jego fundamentalnych wartości w zbliżaniu do siebie państw, społeczeństw i kultur w Europie i na świecie – powiedział Plácido Domingo, znany śpiewak operowy i Przewodniczący Europa Nostra.

Laureaci Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017 zostaną uhonorowani w trakcie prestiżowej ceremonii współorganizowanej przez Komisarza Unii Europejskiej Tibora Navracsicsa i Maestro Plácido Domingo, która rozpocznie się późnym popołudniem 15 maja w kościele św. Michała w Turku. W ceremonii rozdania nagród weźmie udział około 1200 osób, w tym profesjonaliści w obszarze dziedzictwa, wolontariusze i sympatycy z całej Europy, jak również wysokiej rangi przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, kraju gospodarza i innych państw członkowskich.

Zwycięzcy zaprezentują swoje przykładowe osiągnięcia w trakcie Excellence Fair, który odbędzie się 14 maja w Sigyn Hall Konserwatorium Muzycznego w Turku oraz wezmą udział w szeregu wydarzeń w trakcie Europejskiego Kongresu Dziedzictwa w Turku (11-15 maja). Kongres ten, organizowany przez Europa Nostra, będzie stanowił inspirującą platformę do nawiązywania relacji i dyskusji o ostatnich europejskich wydarzeniach związanych z dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Zwycięzcy 2017
(alfabetycznie według kraju)

Kategoria: ochrona dziedzictwa kulturowego
▪ Kaplica św. Marcina w miejscowości Stari Brod, niedaleko miasta Sisak, CHORWACJA
▪ Barokowy kompleks i ogrody w Kuks, region Hradec Králové, CZECHY
▪ Starożytne miasto Karthaia, wyspa Kea, GRECJA
▪ Bastion Pałacu Wielkiego Mistrza na Rodos, GRECJA
▪ Biała Piramida w Rzymie, WŁOCHY
▪ Droga Królewska przez Filefjell, NORWEGIA
▪ Kościół i Wieża Clérigos w Porto, PORTUGALIA
▪ Pałac Kultury w Blaju, region Transylwanii, RUMUNIA
▪ Forteca Cap Enderrocat, Majorka, HISZPANIA
▪ Dach nad ruinami klasztoru San Juan w Burgos, HISZPANIA
▪ Cromford Mills: Budynek 17, Derbyshire, WIELKA BRYTANIA

Kategoria: badania naukowe
▪ Projekt badań i konserwacji ołtarza Rode‘a, Talin, ESTONIA
▪ „Karnawał król Europy”, San Michele all’Adige, WŁOCHY
▪ Muzeum Piranesi, Mediolan, WŁOCHY
▪ Projekt badań i konserwacji dzieł Hieronymusa Boscha, ‘s-Hertogenbosch, HOLANDIA

Kategoria: aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego
▪ Ferdinand Meder, Zagrzeb, CHORWACJA
▪ Jim Callery, hrabstwo Roscommon, IRLANDIA
▪ Norwegian Lighthouse Society, NORWEGIA
▪ Zoltán Kallós, Transylwania, RUMUNIA

Kategoria: edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości
▪ Erfgoedplus: Platforma dziedzictwa online, Hasselt, BELGIA
▪ Centrum Sztuki i Badań Wizualnych, Nikozja, CYPR
▪ Program edukacyjny na rzecz czeskiego dziedzictwa kulturowego Czech, Telc, region Wysoczyna, CZECHY
▪ Projekt Paavo Nurmi Legacy, Turku, FINLANDIA
▪ Inicjatywa Dziedzictwo Rękodzieła dla Gruzji, Tbilisi, GRUZJA
▪ Projekt Dziedzictwo Kulturowe bez Barier, Berlin, NIEMCY
▪ ilCartastorie: Opowiadania w archiwach, Neapol, WŁOCHY
▪ Program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe, Warszawa, POLSKA
▪ Studia w zakresie strukturalnej analizy zabytków i konstrukcji historycznych, europejski program koordynowany w Guimarães, PORTUGALIA
▪ SAMPHIRE: Projekt na rzecz dziedzictwa morskiego w zachodniej Szkocji, WIELKA BRYTANIA

Nagroda Europa Nostra przyznawana jest także wybitnym projektom w dziedzinie dziedzictwa kulturowego z dwóch państw europejskich, które nie uczestniczą w unijnym programie Kreatywna Europa.

Kategoria „ochrona dziedzictwa kulturowego”: Kılıç Ali Paşa Hamam w Stambule, TURCJA
Kategoria „badania naukowe”: Kolekcja Zegarków Philippe’a Sterna, Genewa, SZWAJCARIA

Program edukacyjny Żydowskie dziedzictwo kulturowe, Warszawa

W 2013 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie otworzyło podwoje dla zwiedzających i wespół z norweskimi partnerami rozpoczęło realizację ambitnego, wielowymiarowego projektu edukacyjnego Żydowskie dziedzictwo kulturowe. Na program, finansowany z funduszy norweskich i EOG, składa się szerokie spektrum działań, angażujących liczną publiczność w odkrywanie i dyskusję o historii polskich Żydów, w tym także ich związków z Norwegią. Projekt ma na celu dotarcie do wielu różnych grup społecznych, zwłaszcza do ludzi młodych, i pomoc w przygotowaniu ich do życia w dzisiejszym zróżnicowanym społeczeństwie, podkreślili członkowie jury.

Od momentu rozpoczęcia projektu we wrześniu 2013 roku do września 2016 roku muzeum zorganizowało 3200 działań, w których wzięło udział 445 000 uczestników w 240 miejscowościach, przede wszystkim w Polsce oraz kilku miastach w Norwegii. Równie dobry wynik osiągnęło muzeum w Internecie, notując 5,2 miliona wejść na strony związanych z projektem portali oraz pół miliona widzów filmów edukacyjnych. Te imponujące liczby pokazują dobitnie, jaki sukces odniósł projekt, przyciągając tak liczną publiczność; i to zadecydowało o przyznaniu mu nagrody.

Aby uczynić muzeum dostępnym, podjęto ogromny wysiłek; skorzystano z innowacyjnych programów, udostępniając zasoby w Internecie czy poprzez mobilne wystawy. W efekcie w działaniach programowych muzeum uczestniczyła zaskakująco wysoka liczba ludzi. Ponadto mnóstwo użytkowników stworzyło sieć pomnażającą zasięg projektu, np. nauczyciele czy konsultanci, którzy poza muzeum działają na rzecz celów programu, czytamy w raporcie jury.

Wyniki ewaluacji wskazują dobitnie na wysoką jakość komunikacji: 82% badanych uczniów deklaruje, że dzięki zajęciom zdobyło bądź pogłębiło wiedzę na tematy podejmowane w ramach programu. Kultywując historię i dziedzictwo żydowskie w Polsce, projekt promuje dialog i aktywne zaangażowanie w kwestie trudnej przeszłości, a przez to buduje wzajemny szacunek i zrozumienie. Muzeum, pragnąc edukować i chronić pamięć o społeczności żydowskiej, zwłaszcza poprzez organizowanie spotkań między członkami społeczności żydowskiej a innymi, stworzyło bezpieczną przystań, w której kwitnie dialog międzykulturowy, dając tym samym ważną lekcję dla współczesnego świata, stwierdzili członkowie jury.