Nagroda „Światło Pamięci” dla Serge’a Klarsfelda

W Izieu, podczas konferencji poświęconej 30. rocznicy procesu szefa lyońskiego Gestapo Klausa Barbie, 14 maja 2017, dyrektor Piotr M. A. Cywiński wręczył Serge’owi Klarsfeldowi najwyższą nagrodę Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau – „Światło Pamięci”.

Serge Klarsfeld – historyk, adwokat, ur. w 1935 roku w Bukareszcie – jako dziecko przetrwał Zagładę we Francji, jego ojciec został zamordowany w Auschwitz. Po wojnie stał się jednym z największych filarów pamięci o żydowskich ofiarach z Francji. Jako wnikliwy badacz stworzył i wydał monumentalną listę ok. jedenastu tysięcy żydowskich dzieci, które zostały deportowane do niemieckich nazistowskich obozów śmierci. Przez wiele lat tropił morderców, którzy ukrywali się w Europie, Afryce lub Ameryce Południowej. Między innymi odnalazł gestapowca Klausa Barbie i doprowadził do jego ekstradycji z Boliwii i osądzenia we Francji. Serge Klarsfeld jest także autorem lub współautorem wielu książek, wystaw i wydarzeń edukacyjnych. Jest prezesem Stowarzyszenia Synów i Córek Francuskich Deportowanych, wiceprezesem Fondation pour la Mémoire de la Shoah a także członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

W Izieu, podczas drugiej wojny światowej 40 żydowskich dzieci z różnych krajów Europy była ukrywana w domu kolonijnym prowadzonym przez francuskie małżeństwo. 6 kwietnia 1944 roku Klaus Barbie i podległe mu Gestapo odnalazło dzieci, które zostały następnie deportowane do Auschwitz i zamordowane tam w komorach gazowych. W 1994 roku prezydent Francji François Mitterrand w domu, w którym żyły dzieci, otworzył miejsce pamięci i edukacji „Maison d’Izieu” im poświęcone. Od 2011 roku dr Piotr M. A. Cywiński jest członkiem zarządu Maison d’Izieu.

W konferencji wzięli udział specjaliści z zakresu edukacji, pamięci i historii Zagłady z Francji i wielu innych krajów europejskich. Uczestniczyła w niej również Joanna Kozińska-Frybes, Konsul Generalny RP w Lyonie. Zapis konferencji dostępny jest w Internecie pod adresem: http://www.memorializieu.eu

„Światło Pamięci”, nagroda Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, przyznawane jest osobom najpełniej zasłużonych dla edukacji o Auschwitz i o Zagładzie. Dotychczas nagrodą tą zostali uhonorowani: Profesor Władysław Bartoszewski, Krystyna Oleksy i Avner Shalev.