„George & Ira Gershwin” – dziś premiera w Teatrze Żydowskim

W piątek 26 maja na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 odbędzie się kolejna premiera. „George & Ira Gershwin” w reż. Jana Szurmieja to muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To także opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta. Pokazy popremierowe 27 i 28 maja.

Zakazana whisky, strzelaniny pod oknami i afery kończące się samobójstwami – wokół na parkietach króluje swing, i choć niełatwo było przeżyć kolejny dzień, panowie w smokingach, panie w wymyślnych toaletach… A wszystko dzieje się w latach 20. i 30. XX wieku w Nowym Jorku, w epoce swingu, w czasach świetności słynnego gangstera Al Capone, na tle rozświetlonego nocą Brooklyńskiego mostu. Utwory pochodzące z różnych musicali i opery „Porgy and Bess” są tworzywem dynamicznej opowieści, która jak każdy związek damsko-męski wiedzie od wzajemnego zauroczenia i euforii do burzliwych kłótni, rozstań, ucieczek i powrotów. Rozpalone zmysły bohaterów wyrażone między innymi w utworach takich jak „It Ain’t Necessarily So”, „Just Another Rumba” czy „But not For Me”. Będzie improwizacja, będzie blues i łagodny jazz z domieszką kabaretu i czystej rozrywki. Będzie wreszcie wyśniona muza Georga Gershwina raz jako trzpiotka pragnąca sławy, to znów szansonistka z aspiracjami, innym razem melancholijna dama i kusicielka rozpalająca zmysły facetów.

Scenariusz widowiska oparty został na nowych tłumaczeniach utworów przez Andrzeja Ozgę, natomiast piosenki duetu, którego żydowskie korzenie wywodzą się z rodziny Gershowitzów, usłyszymy w nowoczesnych aranżacjach Marcina Partyki.

REALIZATORZY:
Scenariusz, reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga
Kierownictwo muzyczne, aranżacje: Marcin Partyka
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Korepetytor wokalny: Michał Salamon
Asystentka reżysera: Izabella Rzeszowska

OBSADA: Piotr Chomik, Marcin Błaszak, Izabella Rzeszowska
Miejsce: Scena kameralna Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Warszawa, ul. Senatorska 35
Premiera: piątek 26 maja, godzina 19.00
Terminy: sobota 27 maja, godzina 16.00 i 19.00, niedziela 28 maja, godzina 18.00
Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/george-ira-gershwin i http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/george-ira-gershwin-premiera
Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ oraz w kasach Teatru Żydowskiego (przy ul. Senatorskiej 35 i al. Niepodległości 141A)