UNRWA wykorzystuje zdjęcie syryjskiej dziewczynki, twierdząc, że zrobiono je w Gazie

UNRWA – Agenda Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie – na swojej stronie internetowej i w serwisach społecznościowych apeluje w imieniu 11-letniej dziewczynki o imieniu Aya o pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy. Grupa UN Watch twierdzi, że zdjęcie dziewczynki zrobiono w okolicach Damaszku.

UNRWA opublikowała zdjęcie dziewczynki, pisząc, że cierpi ona z powodu izraelskiej blokady Strefy Gazy. “Wyobraź sobie, że jesteś odcięty od świata przez całe życie. To rzeczywistość dla dzieci takich, jak Aya” – napisano na stronie UNRWA. “Blokada Gazy zaczęła się, gdy była ona niemowlęciem, a okupacja Zachodniego Brzegu jeszcze przed narodzeniem jej rodziców. Teraz ona ma 11 lat, a blokada trwa nadal”.

Okazuje się, że to samo zdjęcie zostało opublikowane przez UNRWA już dwa lata temu i dotyczyło wojny w Syrii. Podpisano je wtedy: “Dziewczynka stoi przy ruinach Qabr Essit, nieopodal Damaszku. W 2014 r. UNRWA rozpoczęła przebudowę okolicy, włączając w to szkołę i ośrodek kultury”.

W lutym grupa UN Watch opublikowała raport, z którego wynika, że palestyńscy pracownicy UNRWA wykorzystują media społecznościowe do wspierania działań terrorystycznych i szerzenia antysemityzmu. W tym samym miesiącu Izrael domagał się zwolnienia nauczyciela, który został wybrany na członka władz Hamasu. W kwietniu nauczyciel nie pracował już dla UNRWA.