„Kamienica na Nalewkach” rozpoczęła i zakończy sezon w Teatrze Żydowskim

Kamienica na Nalewkach, fot. Przemysław Szydło

Poprzedni sezon Teatr Żydowski zakończył na Placu Grzybowskim, grając „Skrzypka na Placu” w formie happeningu ulicznego. Pierwszy sezon bez stałej siedziby zakończy zaś „Kamienica na Nalewkach” – evergreen Teatru Żydowskiego w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja.

– 9 czerwca minie rok od pamiętnego dla nas wszystkich dnia, gdy widzom naszego teatru zagrodzono wejście i musieliśmy wyjść do nich na ulicę, by mogli obejrzeć spektakl, na który mieli zakupione bilety. Dokładnie w rocznicę tego wydarzenia rozpoczną się ostatnie pokazy, zamykające pierwszy sezon „na wygnaniu”. Będzie to „Kamienica na Nalewkach” – przedstawienie, którym rozpoczynaliśmy sezon 2016/2017 w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa i które zagramy w dniach 9-13 czerwca. Widowisko to będzie wspólną podróżą do miejsc, których już nie ma – do Nalewek, a także Placu Grzybowskiego i dawnej siedziby, która w maju tego roku została zburzona, a za którą tak tęsknimy. Odwiedźcie te miejsca z nami, po raz ostatni w tym sezonie – zaprasza Gołda Tencer – Dyrektor Teatru Żydowskiego.

Spektakl przeniesie widzów do jedynego w swoim rodzaju świata, ukazującego życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek, które były symbolem tętniącego życiem od świtu do nocy żydowskiego świata, pełnego gwaru i humoru.

Bohaterowie spektaklu są postaciami charakterystycznymi dla tamtych czasów, a podwórko kamienicy to ich mały świat, oddzielna i mieniąca się wszelkimi odcieniami życia galaktyka. Nalewki były dla Żydów tym czym dla Polaków jest Marszałkowska. Dzięki muzyce, pieśniom i piosenkom poznajemy kawałek tej wspólnej, polsko-żydowskiej przeszłości. Przemieszanie form oraz różnorodność stylów pozwala ukazać bohaterów jako ludzi nam współczesnych, obarczonych tymi samymi problemami, przeżywającymi identyczne radości, smutki i gniew.

Jest tutaj szkoła tańca i dobrych manier, są kłótnie plotkarek, wieczory szabasowe, można tu spotkać ulicznych śpiewaków i wybitnych muzyków podwórkowych kapel. Większość opowiadanych w spektaklu dowcipów, powiedzonek i przysłów wywodzi się z miejsc podobnych Nalewkom.

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/kamienica-na-nalewkach
Terminy: 9-13 czerwca 2017 r., g. 19.00
Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A
Bilety online: http://www.teatr-zydowski.art.pl/ (w czerwcu 2017 r. wyjątkowo po 25 zł w ramach akcji „Żydowski otwarty dla wszystkich”)
Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 64 50 lub 51 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/