“Niechciana debata. Spór o książki Grossa” w Muzeum Polin

Dyskusja na temat książki dr Magdaleny Nowickiej-Franczak “Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa”. Książka ukazuje wpływ rozmowy o trudnej przeszłości na kształtowanie pamięci zbiorowej społeczeństwa oraz mechanizmy tego procesu i jego uczestników.

12 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00, wstęp wolny, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Wciąż niedokończona debata wokół książek Jana Tomasza Grossa pokazała, że żadna ze stron nie była na nią przygotowana i w pewnym sensie jej nie chciała, gdyż nie podjęła (poza nielicznymi wyjątkami) wysiłku przetłumaczenia własnych argumentów na kod komunikacyjny pozostałych uczestników sporu.

Debata ta wykazała także zasadniczy deficyt myślenia o przeszłości w polskim dyskursie publicznym, a więc ujmowania historii jako zbioru jasnych i ciemnych kart, gdzie każda z nich zasługuje na odpowiednie upamiętnienie. Dyskutować będziemy o tym, jaki był rytm tej debaty, co z niej pozostało i jak się jako społeczeństwo (nie)zmieniliśmy w związku z nią.

Z autorką książki będzie rozmawiać dr Piotr Forecki z Zakładu Kultury Politycznej UAM w Poznaniu i prof. Marcin Zaremba z Instytutu Historycznego UW. Prowadzenie: Adam Leszczyński z Gazety Wyborczej.

Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Akademickie SEDNO z Warszawy.