Zdjęcia Anielewicza i synagogi Remu na aukcji

Cmentarz Remu, fot. Kedem Auction LTD.

Dom aukcyjny Kadem za 12 dni przeprowadzi aukcję, na której kupić będzie można m.in. “nieznane wcześniej zdjęcie paszportowe Mordechaja Anielewicza”. Cena wywoławcza to 6000 dolarów.

Mordechaj Anielewicz, fot. Kedem Auction LTD.

Fotografia przedstawiająca Anielewicza jest w dobrym stanie. Jej wymiary to 4 x 6,5 cm. Są na niej niewielkie plamy, a dom aukcyjny szacuje wartość zdjęcia na 7000 do 9000 dolarów.

Na 400 dolarów wyceniono album fotografii przedstawiających synagogę Remu i znajdujący się obok cmentarz. Album był prezentem zarządu synagogi dla Abrahama Bankiera, dyrektora fabryki Emalia Oskara Schindlera. Zdjęcia wykonano pod koniec lat czterdziestych. W albumie jest 16 fotografii – 8 przedstawia cmentarz, 8 synagogę Remu. Bankier pomagał Schindlerowi w ratowaniu zatrudnionych w fabryce Żydów.

Na akcję trafiła też kolekcja fotografii polskich Żydów z okresu wojny i powojnia. Jest tam sześć zdjęć oznaczonych przez Żydowską Komisję Historyczną we Wrocławiu; siedem zdjęć przedstawiających pogrzeb ofiar pogromu w Częstochowie, wykonanych przez Leiba Kusznira; zdjęcie Niemców obcinających Żydom pejsy; zdjęcie dwóch Żydów modlących się przed wejściem do domu. Do zestawu dołączono hebrajską książkę “Wyrwani z ognia” z ekslibrisem informującym, że pochodzi ona z biblioteki Jakoba Cwi Joskowicza.