Obchody 71. rocznicy pogromu kieleckiego

Kielce, Planty 7

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przygotowuje, jak co roku, obchody rocznicy pogromu kieleckiego. Główne uroczystości odbędą się 4 lipca. Poprzedzi je przegląd filmów o tragedii z 1946 roku oraz prezentacja książki.

W dniach od 26 czerwca do 1 lipca będziemy mogli obejrzeć najważniejsze filmy dotyczące pogromu. Najstarszy dokument Marcina Łozińskiego został zrealizowany w 1986 roku, najmłodszy, nagrodzony wieloma nagrodami obraz „Przy Planty 7/9” miał swoją premierę w poprzednim roku. – Filmy te są zapisem drogi, jaką pokonywaliśmy, by zacząć wprost rozmawiać o pogromie kieleckim. Pierwsze są poszukiwaniem prawdy o wydarzeniu, które stało się w Kielcach tematem tabu, ostatni to opowieść o doświadczeniu spotkania i pojednania. Wszystkie wskazują na potrzebę pielęgnowania pamięci, dlatego przegląd nazwaliśmy „O-pamiętanie” – mówi Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Projekcje odbędą się 26, 27 i 30 czerwca oraz 1 lipca o 18.00.

3 lipca, w Bibliotece Wojewódzkiej odbędzie się prezentacja książki „Pamięć – Dialog – Pojednanie”, stanowiącej dokumentację obchodów ubiegłorocznej, 70 Rocznicy pogromu. Odbyły się wtedy dwie konferencje, a podczas uroczystości głównych Kielce odwiedziło wiele ważnych postaci. Dzięki książce słowa, które wtedy padły, nie zginą, ale staną się źródłem dalszej refleksji. Spotkanie z Bogdanem Białkiem poprowadzi Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz z Radia Kielce.

4 lipca, we właściwą rocznicę pogromu, odbędą się główne uroczystości. Rozpocznie je o g. 14.00 modlitwa przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim na kieleckim Pakoszu. Poprowadzi je współorganizator tej części – Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. Współorganizatorem drugiej części – uroczystości pod pomnikiem ‘Menora”, które rozpoczną się o godz. 15.30, jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. O 16.00 rozpoczną się obchody pod kamienicą przy ul. Planty 7/9. Głównymi prowadzącymi będą przedstawiciele kieleckiej młodzieży. – To ważne, by młodzi ludzie z Kielc aktywnie uczestniczyli w obchodach. Po pierwsze dlatego, że w pogromie zginęli również ich rówieśnicy, którzy w kibucu „Ichud” przygotowywali się do wyjazdu do Palestyny. Po drugie dlatego, że to oni mogą ponieść dalej sztafetę pamięci o wydarzeniach z 1946 roku, wraz z ostrzeżeniem, że nienawiść wobec ludzi innej religii, narodowości, innego spojrzenia na świat, może być również dziś przyczyną tragedii – mówi Białek.

Obchody zakończy koncert kantorów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Izraela przed budynkiem dawnej kieleckiej synagogi. Rozpocznie się on o godzinie 18.00. – To będzie niezwykłe wydarzenie. Żydowscy śpiewacy będą wielbić Boga w miejscu, które do wybuchu wojny w każdy szabat i w inne święta gromadziło na modlitwie żydowskich mieszkańców Kielc. – tłumaczy prezes Stowarzyszenia.

Szczegółowy plan:

„O-pamiętanie”. Przegląd filmów o pogromie kieleckim. Pokazy będą miały miejsce w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7/9.

26.06 godz. 18.00 „Świadkowe”, 1986, reż. Marcel Łoziński; „Henio”, 1999, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.

27.06 godz. 18.00 „Pogrom. Kielce: 4 lipca 1946”, 1996, reż. Andrzej Miłosz, Piotr Weychert.

30.06 godz. 18.00 „Amnezja”, 2015, reż. Jerzy Śladkowski.

01.07 godz. 18.00 „Przy Planty 7/9”, 2016, reż. Michał Jaskólski, Lawrence Loewinger.

03.07 godz. 18.00 Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Prezentacja książki „Pamięć – Dialog – Pojednanie”, która stanowi dokumentację obchodów 70 rocznicy pogromu kieleckiego.

04.07 Główne obchody 71 rocznicy pogromu kieleckiego

14.00 Modlitwa przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim na kieleckim Pakoszu. Współorganizator: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich

15.30 Uroczystości pod pomnikiem „Menora”. Współorganizator: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

16.00 Obchody pod kamienicą przy Planty 7/9. Współprowadzenie: uczniowie kieleckich szkół.

18.00 Koncert kantorów żydowskich przed budynkiem dawnej synagogi kieleckiej. Współorganizator: Beit Warszawa.