Seniorzy ponownie zasiedli w szkolnych ławkach

Fot. Joanna Fabijańczuk/JCC Kraków

JCC Krakow już po raz trzeci zainaugurowało działalność Uniwersytetu Seniora. Program zajęć został stworzony we współpracy z Instytutem Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W zeszły czwartek odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego seniorów, połączone z rozdaniem indeksów. Dr Ewa Węgrzyn wygłosiła przy tej okazji wykład, którego tytuł brzmiał “Kobiety we współczesnym Izraelu”.

Wykład dr Ewy Węgrzyn

Pracownicy naukowi instytutu Judaistyki co miesiąc prezentować będą poszczególne zagadnienia. Wśród tegorocznych tematów wykładów znajdą się m.in.: “Kiedy i dlaczego na cmentarzach żydowskich pojawiły się polskie napisy nagrobne?”, “LowerEast Side – żydowski światek i półświatek na Manhattanie”, “Krakowscy Żydzi w Australii”, “Twoją jedyną pociechą w getcie jest książka” oraz “Krakowska prasa socjalistyczna wobec Zagłady ludności żydowskiej”.

Małgorzata Zajda, Koordynatorka Klubu Seniora działającego przy JCC Krakow powiedziała: “Seniorzy z niecierpliwością czekali na ogłoszenie nowych tematów tegorocznego Uniwersytetu Seniora. Z roku na rok program przyciąga co raz więcej zainteresowanych, którzy uczęszczają na zajęcia z wielkim entuzjazmem i ciekawością. Tegoroczne tematy zajęć są dla nas bardzo porywające, seniorzy nie mogą się doczekać przyszłych ożywionych dyskusji i zdobycia nowej wiedzy.”

Uruchomienie Uniwersytetu Seniora JCC Kraków jest możliwe dzięki środkom zebranym w czasie Ride for the Living (Rajd dla Żywych). Ten 90-kilometrowy przejazd rowerowy wiodący od bram obozu Auschwitz-Birkenau do Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Kraków jest nie tylko upamiętnieniem żydowskiej historii, ale przede wszystkim celebracją odrodzenia żydowskiego życia w dzisiejszej Polsce.

Joanna Fabijańczuk/JCC Kraków