Litewskie wydawnictwo wycofuje książki autorki, która pisała o zbrodniach Litwinów w czasie wojny

Ruta Vanagaite i Efraim Zuroff podczas spotkania z czytelnikami w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, 31.01.2017, fot. Martyna Steckiewicz

Wydawnictwo Alma Littera wycofuje ze sprzedaży publikacje Ruty Vanagaite, popularnej pisarki, która w ubiegłym roku wraz z Efraimem Zuroffem napisała książkę “Nasi. Podróżując z wrogiem”.

Decyzja wydawnictwa ma związek w tym, że Vanagaite skrytykowała jednego z narodowych bohaterów na Litwie. W jednym z wywiadów powiedziała, że Adolfas Ramanauskas, członek antysowieckiej partyzantki, w 1957 r. prawdopodobnie popełnił samobójstwo, zdradziwszy wcześniej nazwiska innych litewskich nacjonalistów KGB. Już wcześniej pojawiały się podejrzenia, że mógł on brać udział w mordowaniu Żydów w czasie wojny.

“Stwierdzenia Ruty Vanagaite są nie do zaakceptowania dla nas i są niezgodne z wartościami wydawnictwa Alma Littera” – napisała w oświadczeniu Danguolė Viliūnienė, dyrektor wydawnictwa.

Vytautas Landsbergis, głowa państwa litewskiego w latach 1990-92, w piątek opublikował felieton, w którym nazwał Vanagaite “moralną kanalią”. Dzień wcześniej pisarka ogłosiła, że jest w związku z Zuroffem, dlatego atak na siebie określa jako przejaw antysemityzmu.