Żydowski Nobel dla Natalie Portman

Natalie Portman w filmie "Opowieść o miłości i mroku"

Aktorka, reżyserka i działaczka społeczna, Natalie Portman, została laureatką Nagrody Genesis, nazywanej też żydowskim Noblem, za rok 2018. Wyróżnienie jest przyznawane osobom, które stanowią inspirację dla kolejnego pokolenia Żydów, dzięki wybitnym osiągnięciom zawodowym i zaangażowaniu w utrwalanie żydowskich wartości.

Portman urodziła się w 1981 r. w Jerozolimie. W 1994 r. zagrała Matyldę w filmie “Leon Zawodowiec”. W 2003 r. ukończyła psychologię na Uniwersytecie Harvarda, a 7 lat później otrzymała Oscara za rolę w filmie “Czarny łabędź”.

Aktorka stwierdziła, że jest głęboko poruszona przyznaniem jej Nagrody Genesis. “Jestem dumna z moich izraelskich korzeni i dziedzictwa; są częścią tego, kim jestem. To ogromny przywilej, stać w jednym rzędzie obok poprzednich laureatów, których bardzo podziwiam”.

Milion dolarów przyznany łącznie z nagrodą, zostanie przekazany na cele charytatywne. Portman chce, by trafił do organizacji zajmujących się równouprawnieniem kobiet w Izraelu.

W poprzednich latach Nagrodę Genesis otrzymali Michael Bloomberg (2014), Michael Douglas (2015) i Icchak Perlman (2016).