AJC potępia nienawiść głoszoną na demonstracji zorganizowanej w ramach obchodów Dnia Niepodległości

Marsz Niepodległości w Warszawie w 2016 r.

American Jewish Committee wzywa polski rząd do wyraźnego sprzeciwu wobec nienawiści podsycanej przez polską skrajną prawicę. Wezwanie do podjęcia działań pojawia się tuż po masowej demonstracji, która odbyła się w Warszawie w sobotę, w ramach obchodów Dnia Niepodległości, a która została wykorzystana do propagowania haseł zwolenników białej supremacji i retoryki neonazistowskiej.

“Mimo że 99 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była godnie świętowana w ramach oficjalnych uroczystości zorganizowanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę, wymowa obchodów została poważnie zniekształcona przez skrajną prawicę, głoszącą hasła zagrażające zarówno podstawowym wartościom, jakie wyznaje Polska, jak i jej reputacji”, powiedziała Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura AJC Central Europe. “Wzrost ksenofobii i nacjonalizmu w Polsce staje się coraz bardziej niebezpieczny i spodziewamy się, że rząd bardzo wyraźnie potępi to zjawisko, podejmując jednocześnie kroki, by je zwalczać”.

Około 60 000 osób wzięło udział w “Marszu Niepodległości”, corocznym wydarzeniu organizowanym przez skrajnie prawicowe grupy w Polsce, każdego roku przyciągając coraz więcej uczestników, w tym również spoza Polski. Zamaskowani mężczyźni i kobiety skandowali: “Polska czysta, Polska biała” i “Czysta krew, trzeźwy umysł”, a także (według doniesień prasowych) “Sieg Heil” i “Ku Klux Klan”.

“Widoczna tolerancja dla promotorów nienawiści – bo tak ich trzeba wyraźnie nazwać – demonstrowana przez niektórych wysokich rangą przedstawicieli rządu polskiego, jest bulwersująca” – powiedział Markiewicz.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak nazwał wielką demonstrację “pięknym widokiem”, dodając, że “jesteśmy dumni, że tak wielu Polaków zdecydowało się wziąć udział w uroczystości związanej ze świętem Dnia Niepodległości”.

AJC, jako organizacja obecna w Polsce od lat i zaangażowana we wzmacnianie więzi między Polska, Stanami Zjednoczonymi, Izraelem i środowiskami żydowskimi z całego świata, wzywa rząd polski do przeciwdziałania wszelkim formom ksenofobii i nienawiści rasowej oraz do przedstawienia w jasny sposób swojej polityki w zakresie postępowania z skrajnie prawicową ideologią i przemocą wobec mniejszości. “Historia boleśnie nas nauczyła, że za przyzwalające milczenie w tej kwestii płaci się najwyższą cenę” – powiedziała Markiewicz.

“Jak słusznie powiedział nieżyjący prezydent Lech Kaczyński podczas obchodów Święta Niepodległości 2008 roku,” patriotyzm nie oznacza nacjonalizmu “- powiedziała Markiewicz. “Jest to przekaz wart przypominania i wzmacniania. Nie należy mylić radykalnego nacjonalizmu i głoszenia nienawiści z patriotyzmem”.

Shapiro Silverberg AJC Central Europe Office