Otwarcie wystawy poświęconej Archiwum Ringelbluma

Konferencja prasowa dotycząca wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu" 13.11.2017 ŻIH

“Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” to nowa wystawa poświęcona twórcom i losom podziemnego archiwum getta warszawskiego.

Mottem wystawy zaprezentowanej w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego jest fragment testamentu Dawida Grabera, 19-latka, który składał w kryjówce dokumenty zebrane przez grupę Oneg Szabat. – Czy znacie wielu 19-latków, którzy spisują testament? – pytał prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH.

– W szalejącej Europie, która tak bardzo idzie na prawo, powinniśmy pamiętać o testamencie Emanuela Ringelbluma – podkreśla Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia ŻIH.

– Dla nas to było doświadczenie projektowe, ale i doświadczenie ludzkie. Usłyszeliśmy historię mówiącą o rzeczach ostatecznych – mówi Piotr Duma, jeden z projektantów wystawy.

– Moim obowiązkiem, jako polskiego Żyda, jest zabezpieczenie i upowszechnienie tej wystawy – zapewnia Krzysztof Rozen, organizator Programu Oneg Szabat i członek zarządu Stowarzyszenia ŻIH.

Wystawa jest jednym z kluczowych elementów jest Programu Oneg Szabat realizowanego wspólnie przez Żydowski Instytut Historyczny i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Celem Programu jest udostępnienie i upowszechnienie Podziemnego Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) oraz upamiętnienie członków grupy Oneg Szabat.

Program Oneg Szabat zainicjowany został w 70. rocznicę powstania ŻIH i realizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.