Duda: „Naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów”

Para Prezydencka wzięła udział w otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

– Jestem dziś tutaj jako Prezydent Rzeczypospolitej, bo mam głębokie przekonanie, że naszym obowiązkiem jest głoszenie prawdy o Zagładzie Żydów – mówił dziś Andrzej Duda na otwarciu wystawy „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

„To, czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi. Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce, niech dożyje lepszych czasów, niech zaalarmuje świat” – słowa testamentu 19-letniego Dawida Grabera, który brał udział w zakopywaniu w getcie skrzyń z częścią zbiorów „Oneg Szabat” (po hebrajsku „Radość Soboty”), stały się tytułem otwieranej wystawy, którą obejrzała Para Prezydencka.

Jak zaznaczył Prezydent, w skrzyniach i blaszanych bańkach, w których ukryto Archiwum, „niczym w arce przetrwała prawda o Holokauście, najstraszniejszej zbrodni w dziejach ludzkości popełnionej przez hitlerowską III Rzeszę Niemiecką na obywatelach Rzeczypospolitej narodowości żydowskiej”. – Archiwum Ringelbluma jest bezcennym świadectwem najtragiczniejszego rozdziału wspólnej historii Polaków i Żydów. Jest bardzo ważnym elementem dziedzictwa Rzeczpospolitej – powiedział Andrzej Duda.

– Dokumentowanie Zagłady uczynili sensem ostatnich lat, miesięcy, dni, godzin, chwil swojego życia. Bo Niemal wszyscy zginęli – mówił o świadkach tragedii Prezydent RP. – Ginęli wraz ze swoimi rodakami na ulicach getta, w komorach gazowych Treblinki, powstaniu kwietniowym w getcie warszawskim w 1943 roku – przypomniał Andrzej Duda.

Podkreślając wagę głoszenia współcześnie światu prawdy o Zagładzie Żydów, Prezydent podkreślił, że w ten sposób kontynuowane jest dzieło Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników z „Oneg Szabat”. – A także dzieło takich ludzi, jak Jan Karski i Witold Pilecki, których raporty niosły władzom emigracyjnym i aliantom zachodnim wiedzę o tragedii Holocaustu już wtedy, kiedy Niemcy jeszcze go dokonywali – dodał.

Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego utworzono w 1940 r. z inicjatywy Emanuela Ringelbluma, historyka i działacza społecznego, który wraz z grupą współpracowników skupionych w organizacji Oneg Szabat, zbierał i opracowywał szeroko pojętą dokumentację losów Żydów pod okupacją niemiecką. Dokumentowano także życie w warszawskim getcie, a po pierwszych akcjach deportacyjnych materiały ukryto w podziemiu, gdzie przetrwały do połowy lat 40.; dziś stanowią one jedne z najważniejszych świadectw o Zagładzie Żydów Polskich. Dokumenty z archiwum i niepublikowane wcześniej nagrania filmowe można będzie oglądać na ekspozycji w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie od 16 listopada.

Źródło: prezydent.pl