O czym liderzy społeczności żydowskiej rozmawiali z prezesem PiS?

Jarosław Kaczyński, fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl

Przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformowali, że w piątek rozmawiali z prezesem PiS o “narastającym w Polsce klimacie nietolerancji, obejmującym rozmaite mniejszości, w tym Żydów”. Jarosław Kaczyński sprostował te informacje w rozmowie z PAP.

“Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie społeczności i obiektów żydowskich, ale absolutnie nie było mowy o żadnym narastającym w Polsce klimacie nietolerancji, tylko o coraz większej aktywności – i wyraźnie mówili to przedstawiciele środowisk żydowskich – ze strony przebywających tu incydentalnie muzułmanów i wyraźnie adresowali te obawy wobec społeczności arabskiej, a nie polskiej. Wyraźnie podkreślali poczucie bezpieczeństwa w Polsce w porównaniu z innymi państwami europejskimi” – podkreślił prezes PiS.

W spotkaniu wzięli udział rabin Michael Schudrich oraz przewodniczący ZGWŻ Lesław Piszewski.

“Wyrazili [przedstawiciele ZGWŻ] też oburzenie rasistowskimi hasłami wznoszonymi podczas tegorocznego Marszu Niepodległości w Warszawie. Prezes Kaczyński stwierdził, że także on jest tym hasłom stanowczo przeciwny” – napisano w oświadczeniu Związku.

“Wyraziłem zdanie, że rasistowskie hasła to było wystąpienie bardzo niewielkiej, wręcz liczącej mniej niż promil grupy, które rzeczywiście miało niemożliwy do przyjęcia, oburzający charakter” – powiedział Kaczyński. “Natomiast komunikat, sprawiający wrażenie, że ja mówię o całym Marszu Niepodległości jest nieprawdziwy”.