Donald Tusk odwołał wizytę w Izraelu

Donald Tusk, fot. Mateusz Włodarczyk - Own work, CC BY-SA 3.0

Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, odwołał zaplanowaną na ten tydzień wizytę w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej z powodu “krytycznego momentu” negocjacji w sprawie Brexitu.

Tusk miał spotkać się z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu, w Jerozolimie we wtorek wieczorem, a z premierem Autonomii Palestyńskiej, Ramim Hamdallahem, w Ramallah w środę.

Podróż została odwołana “ze względu na krytyczny moment w rozmowach dotyczących Brexitu i konsultacje w sprawie projektu wytycznych dla drugiej fazy negocjacji” – podało biuro prasowe Tuska w poniedziałek.

Dziś Tusk spotyka się z brytyjską premier Theresą May, której zależy na przejściu do kolejnego etapu negocjacji. W środę Komisja Europejska zdecyduje, czy Wielka Brytania wykonała niezbędne formalności wymagane w obecnej fazie rozmów. Jeżeli tak, przedstawiciele 27 krajów europejskich tego samego dnia opracują wytyczne niezbędne w kolejnym etapie. 15 grudnia odbędzie się szczyt UE, na którym zostanie podpisana ewentualna umowa w tej sprawie.