Izraelscy zawodnicy nie dostali wiz na turniej szachowy w Arabii Saudyjskiej

fot. Alan Light, licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Siedmiu izraelskich szachistów nie otrzymało wiz, pozwalających na udział w międzynarodowym turnieju w Arabii Saudyjskiej, który odbędzie się w najbliższych dniach. O sprawie poinformował w niedzielę wiceprezes Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

Turniej potrwa od 26 do 30 grudnia. Gdyby Izraelczycy otrzymali wizy, byłby to pierwszy raz w historii, gdy Arabia Saudyjska oficjalnie gości przedstawicieli tego kraju.

W niedzielę, Israel Gelfer, wiceprezes FIDE przemawiając w Atenach poinformował, że wizy “nie zostały i nie zostaną wydane”. Arabia nie uznaje Izraela i nie utrzymuje z nim żadnych formalnych relacji.

W turnieju szachowym weźmie udział 180 graczy. Izraelska Federacja Szachowa zapewnia, że nadal podejmuje starania, by jej zawodnicy mogli wystąpić na turnieju. “Każdy szachista powinien mieć prawo do udziału w zawodach na podstawie swoich osiągnięć zawodowych, niezależnie od posiadanego paszportu, miejsca jego wydania czy wstawionych w nim stempli” – przekonuje Lior Aizenberg, przedstawiciel izraelskich szachistów.

Nagrody w saudyjskim turnieju wynoszą do dwóch milionów dolarów.

Izraelczycy zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do zmiany decyzji, wkrótce zorganizują własny turniej, zapraszając do udziału “wspierające kraje”.