Bernstein na stulecie – obchody rocznicy urodzin Leonarda Bernsteina

Zbliżający się rok 2018 dla miłośników muzyki upłynie pod znakiem kompozycji Leonarda Bernsteina, 25 sierpnia przypadać będzie bowiem setna rocznica urodzin artysty. Obchody tego wydarzenia obejmą jednak cały rok, kiedy to w filharmoniach i salach koncertowych na całym świecie odbędzie się ponad dwa tysiące koncertów i wydarzeń przypominających jego dorobek artystyczny.

Leonard Bernstein urodził się 25 sierpnia 1918 roku w amerykańskim mieście Lawrence, w stanie Massachusetts w rodzinie rosyjskich imigrantów żydowskich. Po odbyciu edukacji muzycznej, za sprawą jednego ze swoich mistrzów, Siergieja Kusewickiego, rozpoczął pracę jako dyrygent i podjął współpracę z filharmonią nowojorską, aby z czasem stać się jednym z najbardziej charyzmatycznych i rozpoznawalnych dyrygentów. Współpracował z orkiestrami zarówno w Stanach jak i w Europie (w tym z Filharmonikami Wiedeńskimi) oraz w Azji.

Jednocześnie z karierą dyrygencką rozpoczął pracę nad własnymi kompozycjami. Jest autorem między innymi symfonii inspirowanych tradycją żydowską: Jeremiah (z 1942) oraz Kaddish (z 1963). Potrafił płynnie przemieszczać się pomiędzy muzyką klasyczną (do jego ulubionych kompozytorów zaliczali się: Haydn, Beethoven, Brahms, Schumann, Sibelius oraz – szczególnie – Mahler) a popularną. We współpracy z innymi twórcami stworzył kilka brodwayowskich musicali, w tym nieśmiertelne West Side Story.

Wielu widzom telewizyjnym znany był też z edukacyjnego programu muzycznego „Omnibus”, który w latach 50-tych emitowała amerykańska stacja CBS (jego odcinki pojawiały się także w polskiej telewizji). Bernstein był głęboko zaangażowany w pracę edukacyjną – zarówno jeśli chodziło o zawodowych muzyków, jak i dzieci, które dzięki niemu poznawały twórczość największych kompozytorów światowych.

Z okazji rocznicy urodzin powstała specjalna strona pod hasłem „Bernstein at 100”, gdzie można zapoznać się z biografią oraz twórczością artysty, jak również śledzić wydarzenia organizowane na całym świecie.

W ramach polskich obchodów rocznicy, muzyka Leonarda Bernsteina pojawi się między innymi w ramach planowanych koncertów:
23.01.2018 Sonata na fortepian, Ignacy Lisiecki, Filharmonia Narodowa w Warszawie;
28.03.2018 Symfonia nr 3 Kaddish, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Filharmonia Narodowa;
6.08/6.09.2018 Kandyd (wersja koncertowa) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Strona obchodów: https://leonardbernstein.com/at100

Pełen kalendarz wydarzeń: https://leonardbernstein.com/uploads/pages/files/LB100_Events_Year_1_2017-18.pdf

Martyna Steckiewicz