Powstanie muzeum polskiego chasydyzmu?

Książka "Powroty" Agnieszki Traczewskiej

– Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, tak bym to nawet nazwał, żeby tę specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć – powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury, podczas poniedziałkowego spotkania w muzeum Polin.

“Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych” to tytuł albumu Agnieszki Traczewskiej, którego premiera odbyła się w poniedziałek w Muzeum Historii Żydów Polskich. Na ponad 100 stronach autorka prezentuje fotografie wykonane w Łańcucie, Nowym Sączu, Radoszycach, Sieniawie i wielu innych miejscowościach. Zdjęciom towarzyszą artykuły prof. Marcina Wodzińskiego i prof. Jonathana Webbera oraz refleksje bohaterów jej zdjęć, m.in. Duvida Singera, Mordechaja Wolhendlera i Yaakova Lemmera.

„Agnieszka Traczewska z wielką intuicją, empatią, determinacją, wdziękiem i profesjonalizmem ukazała chasydów w najbardziej intymnych duchowych momentach, o których świat zewnętrzny wie bardzo niewiele” – napisał we wstępie do albumu prof. Jonathan Webber.

Jak wyjaśnił Jarosław Sellin w Polsce jest kilka inicjatyw na rzecz upamiętnienia ruchu chasydzkiego. – Jak sądzę, przynajmniej z jednej z nich będzie owoc i deklaruję, że państwo polskie taką inicjatywę również wesprze – zaznaczył.