AJC Central Europe wzywa rząd polski do aktywnego zwalczania grup neonazistowskich

https://www.tvn24.pl/superwizjer-w-tvn24,149,m/superwizjer-tvn-z-kamera-w-srodowisku-polskich-neonazistow,807953.html

AJC Central Europe apeluje do polskiego rządu o podjęcie konkretnych kroków mających na celu monitorowanie i zwalczanie grup neonazistowskich.

Po emisji przez stację TVN24 dokumentu dotyczącego dwóch organizacji – stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” oraz fundacji „Orle Gniazdo” – zaangażowanych w szerzenie ideologii nazistowskiej i gloryfikowanie przywódców NSDAP, AJC wystosowało pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do Ministra Sprawiedliwości.

Wyemitowany materiał przedstawiał obchody 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Uczestnicy tego wydarzenia ubrani byli w niemieckie nazistowskie mundury oraz wywiesili nazistowskie flagi, przygotowali tort z dekoracją w kształcie swastyki, a także wznosili toasty ku czci Hitlera jako „bardzo przyzwoitego człowieka” i „dżentelmena”. Ukryta kamera zarejestrowała też słowa obraźliwe względem społeczności żydowskiej, w tym antysemickie wypowiedzi, które mogą być uznane za karalne w świetle polskiego prawa.

“Gloryfikacja nazizmu w XXI w. jest czymś szokującym i musi być jednoznacznie potępiona” – powiedziała Dyrektor AJC Central Europe Agnieszka Markiewicz. „Polska była główną ofiarą Trzeciej Rzeszy Niemieckiej. Zginęło dziewięćdziesiąt procent polskich Żydów. Polska ludność została zdziesiątkowana. Trudno znaleźć w Polsce rodzinę, która nie doświadczyłaby barbarzyństwa nazizmu”.

Markiewicz podkreśliła, że “pomimo potępienia za pośrednictwem Twittera przedstawionych w dokumencie wydarzeń przez Premiera i dwóch ministrów polskiego rządu, przed Polską wciąż stoi zadanie wypracowania skutecznych metod przeciwdziałania narastającemu zagrożeniu ze strony radykalnego nacjonalizmu i neonazizmu. Ci, którzy szerzą faszystowską ideologię i nienawiść rasową, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.

Shapiro Silverberg AJC Central Europe Office